Publikováno: 14. 7. 2022

30 let Slepeckého muzea v Brně

Slepecké muzeum, založené tyflopedagogem a zakladatelem poradny pro rodiče nevidomých a těžce slabozrakých dětí, letos slaví třicet let své existence. Vzniklo v roce 1992 a o osm let později se stalo součástí struktury Technického muzea v Brně.

@tmbrno.cz

Josef Smýkal se už od svých 17 let věnoval tematice zraku a slabozrakosti – shromažďoval pomůcky spojené s historií, výchovou, kulturou a vzděláváním nevidomých a těžce slabozrakých dětí i dospělých. Jeho soukromá sbírka byla nejprve umístěna v tehdejší Základní devítileté škole pro nevidomé v Brně, v 90. letech se podařilo zajistit pro sbírku budovu básníka Josefa Chaloupky, kde vznikla tematická expozice. Od roku 2000 je sbírkový fond Josefa Smýkala převeden do majetku Technického muzea v Brně, kde vzniklo oddělení dokumentace slepecké historie, které vytvořilo vlastní expozici Kultura nevidomých

Expozice dokumentuje a prezentuje historii péče, výchovy a vzdělávání nevidomých a slabozrakých dětí – její součástí jsou i speciální učební pomůcky, tiskařská zařízení pro tisk slepeckým písmem, ukázky typických řemesel a zaměstnání nevidomých, elektronická zařízení umožňující nevidomým a těžce slabozrakým lidem využívat počítače, společenské hry a mnoho jiných specificky upravených předmětů každodenní potřeby. Cílem expozice je individuálním návštěvníkům i školním kolektivům zprostředkovat realitu slabozrakých a nevidomých spoluobčanů. Pod vedením lektorů si mohou vyzkoušet například psaní na Pichtově psacím stroji nebo čtení jednoduchých taktilních obrázků se zavázanýma očima. Expozice ale funguje také pro samotné nevidomé a těžce slabozraké, kterým muzeum umožňuje prohlédnout si dotykem historické pomůcky. 

Od roku 2004 Slepecké muzeum pořádá komorní výstavy věnované výročím nevidomých či slabozrakých osobností. U příležitosti Dne nevidomých, který připadá na 13. listopad, se v roce 2021 konala akce Zažij svět nevidomých, v rámci které dostali běžní návštěvníci možnost projít si expozice Technického muzea v Brně očima nevidomého nebo těžce slabozrakého člověka. Slepecké muzeum spolupracuje i se zahraničními institucemi zabývajícími se výchovou a vzděláváním nevidomých a slabozrakých – například v roce 2017 jedna spolupráce přinesla obohacení sbírky o vzácný exponát spojený s Louisem Braillem darovaný slepeckým muzeem v Bernu.

Zdroj: tmbrno.cz; Věstník AMG 3/2022