Publikováno: 8. 4. 2022

Jaká nová muzea budou brzy otevřena?

Již v únoru bylo v Dubaji ve velkém stylu představeno Muzeum budoucnosti. Na jaká další nová muzea se můžeme těšit v roce 2022? 

©Foto: AshyCatInc., Wikimedia Commons

Jedno z nejočekávanějších muzeí by po téměř dvaceti letech příprav mělo být otevřeno v egyptské Gíze. Grand Egypt Museum je instituce, která je plánována od roku 2002, nicméně krátce před dokončením byla finální fáze pozdržena vlivem politických událostí tzv. arabského jara. Velkolepé centrum egyptských dějin a kultury chce představit archeologické památky egyptské civilizace od pravěku po řecko-římské období, a to včetně sbírky Tutanchamonových pokladů – více než 5 300 artefaktů. S téměř 500 000 m2 by tato instituce měla představovat největší muzeum věnované jedné civilizaci na světě. Zároveň by mělo tvořit lákavý turistický cíl pro všechny, kdo se vydají navštívit pyramidy v Gíze. V současnosti je otevření očekáváno v listopadu 2022, tj. ke stoletému výročí objevení Tutanchamonovy hrobky. Nicméně je otázkou, zda se tak nakonec stane, či nebude-li Tutanchamonova kletba provázet nadále i tento monumentální muzejní projekt.

Další rozšíření čeká rovněž novou kulturní čtvrť Západní Kau-lung (West Kowloon) v Hongkongu, kde je na ploše více než 40 hektarů budováno jedno z kulturních center Asie. Již na konci loňského roku zde bylo otevřeno M+, světové muzeum moderní a vizuální kultury. Nově by mělo být v létě tohoto roku otevřeno Palácové muzeum Hongkongu. Obsahovat má devět galerií a představí vzácné svazky, tradiční kaligrafii a císařské poklady zapůjčené ze Zakázaného města v Pekingu. K tomu nabídne vzdělávací místnosti, školky a interaktivní zážitky zaměřené speciálně na děti. O velkých ambicích konečně svědčí i mezinárodní spolupráce muzea, kdy na kurátorské bázi se podílí tým z Louvru. Vedle toho velké asijské muzeum by mělo přibýt také v indickém Bengalúru, a to v rámci projektu byznysmena Abhisheka Poddara, který tak činí pro svou eklektickou sbírkou umění a fotografií. V muzeu by mělo být vystaveno více než 18 000 jeho vlastních děl, jež by měly být přístupny rovněž virtuálně.

Zajímavé instituce jsou očekávány také na starém kontinentě. V Oslu se veřejnosti již brzy zpřístupní Národní muzeum Norska. To vzniklo v roce 2003 sloučením tamní Národní galerie, Muzea architektury, Uměleckoprůmyslového muzea a Muzea současného umění. Nicméně na vlastní centrální budovu muselo norské Národní muzeum čekat dalších téměř 20 let. Slavnostní otevření nové budovy od architekta Klause Schuwerka je plánována na 11. června. První výstava, prezentovaná jako vyznání lásky norskému současnému umění, bude umístěna v reprezentativních prostorách Light Hall s 2 400 m2 výstavní plochy, který je za účelem krátkodobých výstav i stálých expozic nasvícen 9 000 speciálními LED svítidly ve stěnách, které mají poskytovat jak tlumené světlo pro potřeby interiéru, tak zároveň jasně zvýrazňovat muzeum v panoramatu města.

V Paříži se se otevře Dům Serge Gainsbourga v Paříži na Rue de Verneuil coby muzeum Maison Gainsbourg. Muzeum věnované slavnému francouzskému umělci a písničkáři je projektem jeho dcery a mělo by představovat hybridní prostor, který navíc přes den hostí kavárnu a v noci piano bar. Jedná se o první kulturní instituci věnovanou této významné postavě francouzského hudby. V případě Paříže pak nelze opominout, že v květnu bude dokončena též přestavba Muzea středověku Cluny a nová budova je od března přístupná také ve skotském Glasgow, kde je k vidění sbírka Williama Burrella.

Z daších očekávaných počinů tohoto roku lze zmínit nové reprezentativní prostory australské Galerie umění Nového Jižního Walesu v Sydney. Tamní novou budovu tvoří prosklený komplex, navržený architektonickou firmou Sanaa se sídlem v Tokiu, čnící nad dvojicí vyřazených ropných nádrží z druhé světové války. Budova bude napojena na stávající neoklasicistní pískovcovou galerii prostřednictvím veřejné umělecké zahrady, jež bude přístupná 24 hodin denně, nabízejíc jedinečný výhled na přístav. Galerie přestavbou nabídne velkorysou výstavní plochu o 16 000 m2, přičemž jedna ze starých nádrží na ropu má tvořit kavernózní podzemní štolu pro speciální výstavy a představení. Nakonec do nového monumentálního sídla by se mělo přesunout i Istanbulské muzeum moderního umění. Budova od prestižního architekta Renza Piana ve čtvrti Karaköy má být ikonou nově otevřeného nábřežního komplexu Galataportu v evropské části Istanbulu. Ta tvoří víceúčelovou moderní zástavbu s dlouhou pěší promenádou podél Bosporu, jehož součástí by vedle muzeí měly být také luxusní obchody a restaurace. 

Na závěr je možné jen konstatovat, že je určitě na co se těšit. Ostatně celkový seznam nových či rekonstruovaných muzeí a galerií by byl mnohem bohatší. Ostatně ani Česko v tomto roce nezůstalo bez nové instituce. V březnu otevřela své brány nová galerie Kunstahalle Praha, sídlící v budově bývalé Zengerovy transformační stanice. Nicméně otevření se neobešlo bez kontroverzí – o tom více se dočtete: Otevření nové pražské galerie provází protesty

Zdroj: timeout.com, theartnewspaper.com

Foto: AshyCatInc., Wikimedia Commons