Publikováno: 23. 2. 2022

Otevření nové pražské galerie provází protesty

Během slavnostního otevření Kunsthalle Praha protestovalo na třicet lidí proti tzc. artwashingu. 

@kunsthallepraha

Otevření nové pražské galerie v budově bývalé Zengerovy transformační stanice bylo dlouho očekávanou událostí. Ta se však neobešla bez protestů některých umělců a umělkyň, pro které je nová galerie nepřijatelným příkladem propojování umění s byznysem. Kritika směřuje hlavně na podnikatelskou činnost zakladatele galerie Petra Pudila, a to ve spojitosti s privatizací Mostecké uhelné. Protestující tak symbolicky na plátna s přetištěnými euro bankovkami drtili kusy uhlí a na transparentech bylo možné číst nápisy jako „Fake Kunsthalle“. Jedním z nejčastěji zmiňovaných pojmů byl v kontextu kritiky tzv. artwashingu, tedy praní špinavých peněz skrze investice do umění.


Ondřej Čížek, PR manažer Kunsthalle Praha, se proti kritice vymezil a zdůraznil, že galerie je nezávislou a neziskovou institucí. Kolektiv Kusnthalle pak vydal i prohlášení na sociálních sítích, v kterém vyjádřil ochotu uspořádat veřejnou diskusi na téma financování. Mimoto také prosil, aby se protestující vyvarovali akcí, které by mohly ohrozit provoz budovy, zdraví personálu i příchozích či poškodit umělecká díla.


Protesty proti zneužívání tradičního pojetí „Kunsthalle“ pro byznys s uměním jsou tak obdobou současných berlínských protestů, kde došlo k uměleckému bojkotu nové Kunsthalle Berlin v Tempelhofu. Za tímto projektem stojí jako hlavní kurátor Walter Smerling, který je současně zakladatel zaštiťující soukromé bonnské Nadace pro umění a kulturu.


Zdroje a více o tématu:
Tři desítky lidí se sešly před Kunsthalle Praha na protestu 
Umělci bez peněz versus umělci s penězi. Pudil otevřel svou Kunsthalle veřejnosti 
Tři desítky lidí se sešly před Kunsthalle Praha na protestu 

Vyjádření Kunsthalle Praha: Kunsthalle Praha – Posts 

Více o berlínských protestech proti Kunsthalle Berlin: Berlín se pře o novou Kunsthalle