Publikováno: 11. 1. 2024

Dvanáct inovací v muzejnictví v roce 2023

Portál Americké aliance muzeí zveřejnil seznam nových trendů a inovací v oblasti muzeí, jeden za každý měsíc loňského roku.

Dvanáct inovací v muzejnictví v roce 2023

První měsíc nového roku je ideální dobou na bilancování toho předchozího. Portál Americké aliance muzeí vybral seznam dvanáct trendů, inovací, novinek a zpráv z amerických i světových muzeí, které vzbudily pozornost v roce 2023.

  1. Louvre výrazně omezil denní limit návštěvníků z 45 tisíc v roce 2022 na 30 tisíc v roce 2023. Cílem je umožnit návštěvníkům, zejména těm, kteří jsou v muzeu poprvé a tvoří až 60 % návštěv, příjemnější a pohodlnější zážitek.
  2. Britské muzeum plošně přestalo používat slovo "mumie". Podle vedení muzea tento pojem dehumanizuje osoby, s jejichž ostatky bylo posmrtně takto naloženo. Nově se doporučilo používat pojmy jako "mumifikované ostatky" s uvedením jména nebo "mumifikovaná osoba."
  3. Dvě muzea v San Franciscu společně zaměstnaly kurátora se specializací na umění africké diaspory. San Francisco Museum of Modern Art (SFMoMA) a jeho sousední instituce Museum of the African Diaspora se rozhodly sdílenou pozici, které pracovní náplní bude tvorba výstav a doprovodných programů, nově obsazovat každé tři roky, aby umožnily absolventům z této komunity získat zkušenosti, které mohou poté uplatnit v dalších kulturních institucích.
  4. Nová AR aplikace umožňuje proměnit exponáty v Metropolitním muzeu umění v New Yorku na virtuální oděvy. Po naskenování vystaveného uměleckého díla se například klobouk Vincenta van Gogha nebo košile s motivem známé vlny od Hokusaiho objeví v populární počítačové hře Roblox a doplní vzhled avataru uživatele.
  5. Barcelonské Muzeum katalánské archeologie otevřelo dveře nudistům. Speciální 90-minutová prohlídka, připravená ve spolupráci s místním nudistickým spolkem, nabídla podle muzea možnost, jak obdivovat vystavené sochy ve stejném stavu, v jakém jsou antické postavy vyobrazeny - bez oblečení.
  6. Americká společnost Bloomberg bude využívat data londýnského Natural History Museum v aplikaci mapující míru biodiverzity. Data z muzejního projektu Biodiversity Intactness Index (BII) budou k dispozici například developerům nebo institutům městského plánování, které budou mít přístup k informacím o místech se zachovalými ekosystémy nebo o míře poškození biodiverzity v souvislosti s jejich realizovanými projekty.
  7. Penn Museum, dříve známé jako Muzeum antropologie a archeologie Pennsylvánské univerzity, odstranilo veškeré lidské pozůstatky z expozic, výstav a edukačních programů. Netýká se to mumií nebo pozůstatků uložených v neprůhledných nádobách, stejně jako modelů lidských těl nebo jejich částí.
  8. Kurátoři Nasherova muzea umění otestovali aktuální možnosti umělé inteligence ve výstavnictví, když přípravu nové výstavy částečně přenechali na ChatGPT. Ačkoliv AI dokázala zvolit téma výstavy a vybrat související exponáty, nedokázala díla správně označit, vypracovat k nim fakticky správné popisky a zasadit je do kontextu. Zdá se, že alespoň zatím se kurátoři svého nahrazení počítači obávat nemusí.
  9. Skotská muzea dosáhnou na státní financování, pouze pokud platy jejich zaměstnanců dosáhnou na životní minimum. Organizace Museums Galleries Scotland, sdružující muzejní a galerijní instituce ve Skotsku, oznámila, že její prioritou ve strategickém plánu na roky 2023-2030 jsou pracovní podmínky zaměstnanců muzeí.
  10. V USA byl zahájen projekt mapující místa spjatá s dědictvím otroctví a obecně kulturního dědictví Afroameričanů. Uživatelé budou moct najít ve své blízkosti například bývalou plantáž, která využívala práce otroků, nebo místo kterým bývalí otroci procházeli po získání svobody, a shlédnout jeho dobovou podobu ve virtuální realitě.
  11. Výstava Nature, Crisis, Consequence z dílny New-York Historical Society rozproudila veřejnou diskuzi o tom, že ochrana životního prostředí není jen záležitostí vědy, ale je nerozlučně spjatá se společenskými nerovnostmi. Výstava představuje klasické krajinomalby amerických umělců z 19. století a srovnává je s díly s podobnými motivy, kterých autory jsou příslušníci marginalizovaných nebo vyloučených komunit - původní obyvatelé Ameriky, migranti, naivní umělci z dělnického prostředí. Důraz je zejména na vyobrazené změny přírody následkem industrializace nebo postupujícího osídlování západních částí USA.
  12. Dětské muzeum v Madisonu v americkém státě Wisconsin otevřelo svou muzejní kavárnu na principu "plať, kolik můžeš." Místo obvyklého ceníku jsou hosté pobízeni k tomu, aby zaplatili podle vlastního uvážení a možností. Jídla jsou připraveny ze surovin, které kavárně zdarma dodávají lokální farmáři a obchody a které by byly jinak k vyhození.

Celý článek s odkazy na zdroje zde.

Zdroj: aam-us.org


Publikováno: 24. 1. 2023

Britské muzeum nebude používat pojem mumie

Pojem mumie podle muzea potláčí aspekt lidskosti a mělo by ho nahradit označení mumifikovaný, pokud možno včetně jména nebo charakteristiky takto pohřbené osoby.

Publikováno: 20. 9. 2023

Chat GPT v roli kurátora výstavy

Americké Nasherovo muzeum umění otevřelo výstavu, ve které byla role kurátora svěřena umělé inteligenci.