AKCE: 6. 12. 2021 – 7. 12. 2021

Participation and Public Interpretations: How to Navigate Multiple Historical Narratives in Museums?

Lucemburské centrum pro současnou a digitální historii (C2DH) pořádá sympózium na téma historie ve veřejném prostoru a zpracování historických příběhů v muzeích, archivech a dalších institucích kulturního dědictví.

©c2dh.uni.lu
Datum konání: 6. 12. 2021 – 7. 12. 2021
Místo konání: Online

Událost navazuje na předcházející sympozium z roku 2020, které se zaměřovalo na téma spoluúčasti veřejnosti na historická vyprávění v muzeích. Letošní setkání se zaměřuje na problém participativní historie a různorodost či mnohočetnost prezentovaných historických narativů. Skrze ideologii, identitu, paměť a osobní příběhy může spoluúčast veřejnosti obohatit společné promýšlení minulosti a podporovat různé pohledy, které si mohou jak konkurovat, tak se vzájemně doplňovat. Různorodé vnímání minulosti a rozdílná historická zkušenost vyvolává vždy otázku po správné interpretace jednotlivých historických vyprávění a jejich možného zařazení do historiografie a expozic muzeí. Muzea se tak mohou stávat bojištěm politických diskusí, snažících se zprostředkovat dialog mezi často emocionálně a někdy ideologicky nabitými identitotvornými vyprávěními.

Setkání proběhne 6. a 7. prosince on-line. Více k programu a registraci ZDE!