Publikováno: 6. 1. 2011

Muzea jako místa celoživotního učení. Konference MuMAE v Kodani.

 

Příspěvky řady řečníků byly věnovány konceptu celoživotního učení, jeho významu a pozitivním dopadům pro evropskou společnost, a prioritám Evropské unie v této oblasti (např. Bob Fryer, Enquiry Comission UK, či Gina Ebner, EAEA). V souvislosti s demografickým vývojem populace zemí Evropské unie byla následně pozornost věnována otázce, jak mají muzea reagovat na stárnutí populace. Profesor Reskond O´Neill (Centre for Ageing, Neuroscience and the Humanities, Ireland) ve svém příspěvku s názvem Ageing, Learning and Museum upozornil na kreativní a vědomostní potenciál seniorů a zároveň na potřebu počítat s návštěvníky všech generací při plánování veškerých činností.
Velmi inspirativní byla zejména ta část programu, která byla věnována případovým studiím úspěšných projektů, které se zaměřovaly zejména na znevýhodněné a sociálně vyloučené návštěvníky. Za zmínku jistě stojí jedinečný projekt s názvem Project Accesibility of contemporary art to deaf people, který prezentovala Brunella Manzardo (Castello di Rivoli Museum of Contemporary Art). Víceletá spolupráce s organizacemi pracujícími s neslyšícími a s komunitou neslyšících vyústila v publikaci slovníku termínů moderního umění ve znakové řeči. Práci se sociálně vyloučenými komunitami prezentovala např. Carlotta Goulden (Stretch, UK) případovou studií projektu "Museum in prison, Inspire museum", který je zaměřen, jak již název napovídá, na osoby ve výkonu trestu.  Projekt ESOL – English for speakers of other languages (Museum of London, UK) zase poukázal na možnosti v oblasti interkulturního dialogu.
V rámci programu konference probíhaly volitelné odpolední workshopy na vybraná témata. Vedle např. evaluace vzdělávacích programů či problematiky interkulturního dialogu byla pozornost věnována také fenoménu dobrovolnictví a jeho významu v procesu celoživotního učení. V rámci workshopu se účastníci konference podělili o své bohaté zkušenosti s prací s dobrovolníky. Že jsou dobrovolnické projekty úspěšně realizovatelné i v oblasti střední Evropy dokázala Izabella Csordas, která prezentovala úspěšný dobrovolnický projekt, jež realizuje Museum of Fine Arts Budapest.
Je třeba zdůraznit, že celá problematika celoživotního učení byla diskutována velmi komplexně, a to jako systematická práce s návštěvníkem včetně získávání zpětné vazby a jejího vyhodnocování, vytváření muzea přístupného a zajímavého pro všechny, včetně práce s dobrovolníky.
Konference ukázala, jakým směrem se vyvíjí vzdělávací činnost muzejních institucí v zahraničí a jaká jsou aktuálně řešená témata. Muzea stojí před výzvou stát se místy celoživotního učení a (nejen) zahraniční příklady a zkušenosti ukazují, že řada muzeí již tuto výzvu úspěšně reflektuje ve své nabídce. Konference poskytla jedinečnou příležitost pro setkání odborníků nejen z muzeí a galerií z celé Evropy, ale také odborníků z dalších oborů, kteří přispěli k diskusi o problematice celoživotního učení úhlem pohledu svých odborností.
 

Ivana Havlíková


Autor: emuzeum Sekce: Tisk Poslat článek Sdílet článek