Publikováno: 4. 1. 2024

Databáze Ženy v architektuře: architektura a emancipace v České republice po roce 1945

Společný projekt Národní galerie v Praze a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se zaměří na komplexní zmapování a interpretaci aktivit žen na poli architektury mezi lety 1945 a 2000.

Výzkumný projekt „Ženy v architektuře“ (GAČR 21-22749S) byl podpořen Grantovou agenturou České republiky a je institucionálně zaštítěn Národní galerií Praha a Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze. V rámci projektu budou představeny ženy v celém spektru jejich činnosti, jako architektky, teoretičky, historičky, designérky, ale také například úřednice a mediátorky. Hledisko historie architektury má být doplněno mezioborovým přesahem (sociologie, obecné dějiny, genderová studia) a tématy, jako jsou praxe architektonické profese, vzdělání architektek, propojení profesního a rodinného života nebo reflexe a uznání práce architektek (zastoupení v muzejních sbírkách, odborných časopisech, na akademické půdě, v managementu atp.).

V současné době vznikly databáze a web. Dalším klíčovým výstupem výzkumu má být monografie Ženy v architektuře, jejíž vydání je plánováno na jaro 2024.

Zdroj: zenyvarchitekture.cz