Publikováno: 28. 2. 2022

Tváře, místa, osudy: používáme aplikace MemoGIS ve výuce

Didaktická příručka představuje webovou aplikaci zaznamenávající poslední adresy i místa incidentů spojených s perzekucí na základě protižidovských nařízeních a nabízí její využití ve výuce.

@terezinstudies.cz

Publikace, jež vznikla v rámci projektu Integrace a segregace v prostoru města: dějiny holokaustu v Praze prostřednictvím mobilní webové aplikace, vychází ze dvou didakticko-teoretických konceptů – teorie veřejného prostoru a didaktické metody Tváří v tvář historii a nám samým. Veřejný prostor autorky pojímají jako místo uskutečňování vztahů s druhými – konfrontace s odlišností, unifikace, normování či vylučování z něj. Metoda Tváří v tvář historii vznikla ve Spojených státech amerických v 70. letech 20. století, jejím nositelem v České republice je Institut Terezínské iniciativy. Didaktická metoda, umožňující žákům a studentům pochopit dějinné události v jejich komplexnosti, vychází ze schématu, kdy se dané prvky (jedinec a společnost, my a oni, historická studie, vyrovnávání se s minulostí, rozhodnutí angažovat se) vzájemně podmiňují a navazují na sebe. 

Publikace nabízí čtyři zpracované výukové programy, které jsou tvořeny samostatnou prací žáků, badatelskou a projektovou výukou, prací se zdroji a diskuzemi. Kromě toho obsahuje krátké teoretické texty určené pedagogům a pracovní listy pro žáky v rámci projektové výuky.

Didaktická příručka je volně dostupná na webu Institutu Terezínské iniciativy: zde.

SCHREIBEROVÁ, Zuzana; SMUTNÁ, Marie: Tváře, místa, osudy: používáme aplikaci MemoGIS ve výuce. Praha: Institut Terezínské iniciativy, 2022, 1. vydání. ISBN: 978-80-906000-6-5. 

Zdroj: terezinstudies.cz