Publikováno: 10. 1. 2024

Podpora projektů na poskytování standardizovaných veřejných služeb muzeí a galerií 2024

Ministerstvo kultury vyhlásilo pro muzea a galerie dotační program na rok 2024, jehož cílem je prezentace sbírek veřejnosti digitální nebo knižní formou.

Ministerstvo kultury vyhlásilo dotační program: Podpora projektů zaměřených na poskytování standardizovaných veřejných služeb muzeí a galerií na rok 2024.

Podpora standardizovaných veřejných služeb muzeí a galerií v roce 2024 je zaměřena na prezentaci sbírek muzeí a galerií v informačním systému s dálkovým přístupem (internet), na prezentaci sbírek formou odborných (vědeckých) katalogů sbírek a na zlepšení přístupu osob se zdravotním postižením ke kulturnímu dědictví.

Žadatelem o poskytnutí finančních prostředků programu může být pouze garant standardizovaných veřejných služeb, jimiž jsou, podle ustanovení § 2 odst. 9 zákona, zřizovatelé poskytovatelů standardizovaných veřejných služeb (muzeí a galerií).

Finanční prostředky z dotačního programu mohou být použity pouze v těchto tematických okruzích:

1. Prezentace sbírek muzeí a galerií v informačním systému s dálkovým přístupem:

• zhotovení digitální prezentace souboru nejméně 100 sbírkových předmětů (při zpracování technologií 3D nejméně 20 sbírkových předmětů) včetně textových informací, formou virtuální prezentace sbírkových předmětů určené pro veřejnost a její zveřejnění prostřednictvím portálu eSbírky.cz a europeana.eu nebo prostřednictvím své vlastní internetové prezentace, která bude propojena s portálem eSbírky.cz (europeana.eu)
  • zhotovení 3D virtuální prezentace muzejní expozice, virtuální výstavy ze sbírek muzea nebo vzhled či funkční užití (minimálně 20) vybraných sbírkových předmětů na webu muzea s propojením na webový portál eSbírky.cz
  • zpracování popularizačních videí k vybraným (nejméně 5) sbírkovým předmětům a jejich zveřejnění na stránkách muzea/galerie, za účelem zpřístupňování informací o sbírce
  • vydávání elektronických publikací, průvodců a dalších informací o sbírce nebo akcích muzea ve snadno srozumitelné a čitelné formě umožňující jednodušší přístup ke sbírkám muzeí a galerií pro osoby se zdravotním postižením nebo s jiným znevýhodněním

2. Prezentace sbírek formou katalogů sbírek:

• vydání odborného katalogu sbírek k expozici či výstavě klasickou knižní formou
  • vydání odborné publikace vycházející alespoň částečně ze sbírkového fondu žadatele
  • vydání výroční publikace instituce

Datum zahájení příjmu žádostí: 11. 12. 2023

Datum ukončení příjmu žádostí: 15. 2. 2024