Úvodní stránka / Muzea online / Virtuální výstavy a projekty v ČR / Počítačová hra uchovává ukrajinské muzeum genderové historie
Počítačová hra uchovává ukrajinské muzeum genderové historie
Jediné muzeum genderové a ženské historie ve východní Evropě se kvůli válečnému konfliktu snaží zachovat svůj odkaz a působení ve virtuálním prostoru.
Gendermuseum, jediné muzeum ženské a genderové historie ve východní Evropě a bývalých zemích Sovětského svazu, vzniklo v ukrajinském Charkově v roce 2008 v rámci občanské iniciativy. Muzeum si od svého vzniku klade za cíl nejen prezentovat dějiny žen, ale také nahlížet na historii pohledem genderu a podnítit diskusi o aspektech současné společnosti, které jsou ovlivňovány genderovými stereotypy a nerovností. Ve svých sbírkách má instituce více než 4 tisíc předmětů z Ukrajiny i zahraničí. Instituce již svým názvem budí kontroverze - pojem gender pořád není ve veřejném prostoru východní Evropy přijímán a nese spíš negativní konotace, ačkoliv muzeum jeho význam a volbu vysvětluje na svých webových stránkách. Muzeum už od začátku ruských válečných operací proti Ukrajině v roce 2014 bojuje o svou existenci a v roce 2015 realizovalo rozsáhlou kampaň, která umožnila nejen jeho pokračující působení, ale také přestěhování do adekvátních prostor.
Existence muzea se opět dostala do ohrožení v loňském roce v souvislosti se zahájením ruské ofenzivy na Ukrajině. Ačkoli jsou sbírky zatím neporušeny i přes to, že město u hranic s Ruskem je místem aktivních bojů, muzeum je uzavřeno pro návštěvníky, jeho zaměstnanci evakuování do jiných měst a nemůže pokračovat ve svých aktivitách.
Kampaň #SaveGenderMuseum usiluje o záchranu tohoto unikátního muzea zároveň o předání jeho odkazu mezinárodní veřejnosti. V rámci spolupráce skupiny umělců a lidskoprávních aktivistů se společností věnující se vývoji počítačových her Gammera Nest vznikla hra VONA/She (Ona). Tato hra, dostupná pro PC, chytré telefony a tablety, nabízí uživatelům možnost prožít každodenní život ukrajinské ženy v domácnosti a v průběhu hry se vyspořádavat s výzvami, kterým čelí v současné ukrajinské společnosti, která je do velké míry pořád konzervativní a patriarchální. Pokud hráč v průběhu hry udělá na některém místě rozhodnutí upřednostnit péči o sebe před každodenními úkoly péče o domácnost, otevře se mu tajný prostor, ve kterém si může prohlédnout předměty ze sbírky muzea. Hra také vybízí hráče, aby se zamysleli nad identitou, rolí žen a mužů v rodině a nepřímo i nad rolí samotného muzea jako katalyzátoru společenských změn.
Hra je aktuálně k dispozici zdarma ke stažení například v obchodě herné platformy Steam.
Celý článek zde.
Zdroj: euronews.com