Úvodní stránka / Muzea online / Virtuální výstavy a projekty v ČR / Google Arts & Culture představil první digitální sbírku českého umění
Google Arts & Culture představil první digitální sbírku českého umění
Platforma Google Arts & Culture představila digitální výstavu rozsáhlého souboru umění, architektury a designu České republiky.
Digitální sbírka The HeART of Czechia byla představena pod záštitou ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. Na projektu pracovalo 19 tuzemských institucí, například Národní muzeum v Praze, Muzeum umění Olomouc nebo Plzeňská filharmonie, a zahrnuje kolem 2500 digitalizovaných uměleckých děl a sbírkových předmětů včetně více než 20 panoramatických pohledů, mezi něž patří třeba panorama Domu u Černé Matky boží v Praze. Nechybí abeceda pojmů, které uvádí českou kulturu.
„Google Arts & Culture je nevýdělečný projekt, takže žádné z institucí za jeho účast v této sbírce neúčtuje žádný poplatek. Pro některá muzea a galerie je to příležitost digitalizovat sbírku umění,“ řekla novinářům programová manažerka Google Arts & Culture Liudmila Kobyakova.
Díky projektu Srdce Česka poprvé s Google Arts & Culture spolupracuje také světoznámá vila Tugendhat, jedna z 16 českých památek zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO. Virtuální průvodce ukáže zájemcům vilu a její zahradu, nastíní historii tohoto místa a představí architekturu a interiérový design vily. Atraktivní je také možnost prohlédnout si virtuálně vy vysokém rozlišení všechna plátna Muchovy Slovanské epopeje.
Platforma Google Arts & Culture vznikla v roce 2011. Jako nekomerční iniciativa se snaží globálně zpřístupnit kulturu jednotlivých regionů. Aktuálně má přes 2000 partnerů z více než 80 zemí a prezentuje přes šest milionů sbírkových předmětů prostřednictvím více než 3700 virtuálních výstav.
Více informací v článku na portálu Seznam nebo iDnes.
Zdroj: seznam.cz, idnes.cz