Publikováno: 26. 9. 2022

Proměny Prahy ve virtuální realitě

Unikátní multimediální projekt pomocí virtuální reality přenese návštěvníky do ulic centra Prahy před 100 lety.

Proměny Prahy ve virtuální realitě

Multimediální projekt 100 let metropole v srdci Evropy populárním způsobem ukazuje proměny metropole v jejím samotném srdci v minulých 100 letech.

Historik architektury Zdeněk Lukeš, odborný garant projektu, zvolil pro tuto příležitost dnes už těžko představitelný prostor mezi hlavním nádražím a Václavským náměstím, tehdejší noblesní Sadovou třídu s neméně honosným parkem, dnešní nevábnou část severojižní magistrály s nevábným parkem zvaným Sherwood.
Ve virtuální realitě tak ožívá atraktivní část centra Prahy, která měla být navždy zapomenuta. Lokalita tehdejší Sadové třídy mezi hlavním nádražím a Národním muzeem je na základě dobových plánů a fotografií vymodelovaná ve 3D pro potřeby virtuální reality a návštěvníci si mohou vybrané části ulice doslova projít. 

Zájemci mohli navštívit multimediální výstavu osobně od 20. do 24. září na náměstí Republiky v Praze. V expozici bylo umístěné velké panoramatické plátno, které návštěvníky doslova vtáhlo do tehdejší podoby středu metropole. Před ním byly umístěny VR pointy, kde mohli zájemci sledovat tehdejší podobu Sadové třídy prostřednictvím 3D brýlí.

Vizualizace Prahy v roce 1922 je nyní k dispozici ve formě virtuální výstavy. Uživatelům je k dispozici nejen 360° pohled na dobovou Sadovou třídu, ale také informační popisky.

Na projektu spolupracovala řada institucí: Národní památkový ústav, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Archív hl. města Prahy, Muzeum hlavního města Prahy, ČTK, Národní zemědělské muzeum, Národní filmový archív a také projekt PRAHA 4D Milana Šimůnka.

Více o projektu zde.

Zdroj: radiotv.cz; unesco-czech.cz