Publikováno: 21. 8. 2017

RELIGIOUS OBJECTS IN MUSEUMS: Private Lives and Public Duties

Co se stane s náboženskými objekty poté, co se dostanou do muzeí? Získávají nový význam, či jsou zapomenuty mezi dalšími, významnějšími, exponáty? Na tuto otázku odpovídá britský spisovatel a odborník na historii Indie, Etiopie a Súdánu Crispin Paine v dalším ze svých děl s náboženskou tematikou.

RELIGIOUS OBJECTS IN MUSEUMS: Private Lives and Public Duties

V minulosti muzea často měnila význam ikon či soch božstev z posvátných na estetické. Někdy byla tato díla také užívána jako potvrzení nadřazenosti západní společnosti či jako prostý důkaz o kultuře a historii daného národa. Naše poslední generace byla svědkem toho, jak různé náboženské skupiny požadovaly kontrolu nad náboženskými objekty, dle jejich názoru patřící jim, a jak se kurátoři muzeí drželi toho názoru, že objekty mohou být pochopeny pouze při zařazení do původního náboženského kontextu. V posledních letech ale vzrostl zájem o náboženské objekty ze strany muzeí, kdy výstavy zdůrazňují jak náboženskou tak i historickou povahu jednotlivých objektů.

Kniha Religious Objects in Museums je první knihou, která se zabývá tím, jak se náboženské objekty mění, když vstupují do muzeí, a jaký mají vliv na kurátory muzeí a jejich návštěvníky. Kniha zkoumá nesčetnou škálu významů, kterou objekt může mít - od vědeckého vzorku, posvátné ikony, uměleckého díla až k pouhé historické evidenci. Paine v knize popisuje, jak jsou objekty využívány při prosazování určitých názorů či k převyprávění příběhů, jak mohou být uctívány, či naopak zapomínány, a v nejzazším případě, jak mohou být viděny jako nebezpečné či prokleté.

Obsah knihy