Publikováno: 2. 5. 2024

Výzkum zaměstnanosti mladých expertů v oblasti kulturního dědictví

Projekt CultHerit zkoumá v dotazníku situaci mladých pracovníků na trhu práce v oborech zabývajících se kulturním dědictvím.

Výzkum zaměstnanosti mladých expertů v oblasti kulturního dědictví

Projekt CultHeRit, zahájený 1. 1. 2024 a vedený Muzeem užitého umění v Budapešti, bude po dobu následujících dvou a půl let spojovat znalosti, zkušenosti a zdroje zapojených partnerských institucí ve snaze zlepšit postavení lidí pracujících v kulturním a muzejním sektoru. Všichny partnerské instituce se budou podílet na vytvoření metodiky práce a návrhu pilotní akce, budou se aktivně účastnit kolektivních setkání a přispějí k realizaci modelu a kampaně na zlepšení pracovních podmínek v sektoru kulturního dědictví. Projekt je realizován v rámci programu Dunajský region v období od ledna 2024 do prosince 2026. Jedná se o iniciativu 13 institucí z oblasti péče o kulturní dědictví a jejich přidružených partnerů z osmi zemí: Rakouska, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, České republiky, Maďarska, Rumunska, Srbska a Slovinska.

Zvýšením dostupnosti sektoru pro mladé odborníky projekt přispěje ke zpomalení a odvrácení migrace mladých vysoce vzdělaných lidí a k udržení kvalifikované pracovní síly v kulturním sektoru a zároveň ke zvýšení rozmanitosti pracovní síly v sektoru. V konečném důsledku CultHeRit usiluje o to, aby se sektor stal a zůstal atraktivním pracovním místem, které nabízí mladým zaměstnancům uspokojivou kariéru a profesní rozvoj. Bude tak činit výzkumem sebraných dat a jejich komplexní analýzou, následně vypracováním a testováním možných řešení a jejich propagací prostřednictvím kampaní a akcí.

Prvním krokem šetření bude získání relevantních, spolehlivých a srovnatelných dat a analyzovat dynamiku a současné podmínky na trhu práce v těchto aspektech: praxe zaměstnávání, nabídka vzdělávání a očekávání potenciálních kandidátů. Výzkum lze podpořit vyplněním příslušného krátkého a jednoduchého příslušného dotazníku:

Více informací: zde

Zdroj: upm.cz