Publikováno: 31. 5. 2022

Výuková platforma představí příběhy československých žen za socialismu

Projekt Paměť žen využívá audio záznamy archivu Paměť žen a dokumenty z knihovny Gender Studies k vytvoření komplexní vzdělávací platformy.

Výuková platforma představí příběhy československých žen za socialismu

Organizace Gender Studies v partnerství s Dílna Organic NET, s.r.o představují vzdělávací platformu Paměť žen, která vznikla v rámci projektu Československo v paměti žen. Interaktivní webový portál využívá primární zdroje (audio rozhovory), které byly natočené na konci 90. let a které má Gender Studies, o.p.s. ve svém archivu. Tyto nahrávky zachycují životní zkušenosti a názory žen narozených v letech 1920-1960. Důraz je kladen zejména na každodennost - škola, práce, péče o děti, bydlení, zdraví, volný čas. Na základě těchto rozhovorů jsou vytvořeny další interaktivní prvky - videa, animace, hra a kvízy. Učitelé mají možnost z nabízených médií (audio, video, text, přehledy) vybrat konkrétní vzdělávací materiál, nebo využít uceleně zpracované téma.

Vzdělávací materiál má ambici nabídnout alternativu k tradičnímu výkladu dějin, redukovanému na přehled politických a vojenských událostí. Jedná se o reakci na identifikovaný problém, podle kterého žáci požadují zajímavější způsob prezentace moderních dějin. Prostřednictvím platformy se budou žáci a učitelé 2. stupně ZŠ seznamovat s historiografickou metodou oral history, tedy ústní historií neboli vyprávěnými dějinami. Jedná se o inspirativní výukovou metodu, která podporuje aktivní vstupování žáků do získávání znalostí o konkrétním tématu nebo období. Tato metoda navíc není navázána pouze na výuku dějepisu, ale lze ji využít ve výchově k občanství, ve výtvarné výchově, ve výuce ICT.

Doprovodným cílem je také redukovat genderové stereotypy, které se promítají do vzdělávacího obsahu výuky dějepisu. Díky projektu vznikne unikátní materiál, který prezentuje jak objektivní pohled na témata, která nebývají ve výuce podrobněji rozebírána i přes jejich význam v rodinné paměti (jak to bylo s prací, existovaly školky, jesle, jak se lidé za socialismu sdružovali, jak trávili volný čas), tak subjektivní pohled žen, které v dané době žily a které sdílely svůj životní příběh a pohled právě na výše uvedená témata.

Portál Paměť žen

Více informací na webu Gender Studies nebo na facebookovém profilu projektu.

Zdroj: genderstudies.cz