Publikováno: 21. 9. 2021

Výzva k vlastníkům a správcům dosud nezapsaných muzejních sbírek územně samosprávných celků v CES

@mkcr.cz

Vážení vlastníci a správci sbírek muzejní povahy, ve vykonávané činnosti bylo Ministerstvem kultury zjištěno, že řada měst a obcí České republiky provozuje muzea, galerie nebo památníky a je tedy předpoklad že zde vystavené věci jsou součástí sbírky muzejní povahy ve vlastnictví jejich zřizovatele.

V tom případě, je podle § 4 odst. 3 zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů, v platném znění, vlastník sbírky – územně samosprávný celek, bez zbytečného odkladu povinen požádat o zápis této sbírky do Centrální evidence sbírek muzejní povahy Ministerstva kultury. Některá města a obce však toto zatím neučinila.

V centrální evidenci jsou vedeny sbírky, které jsou ve své celistvosti významné pro prehistorii, historii, umění, literaturu, techniku, přírodní nebo společenské vědy; tvoří je soubor sbírkových předmětů shromážděných lidskou činností. Aktuálně evidujeme více jak 450 sbírek ve vlastnictví státu, územně samosprávných celků i dalších subjektů a fyzických osob, které jsou pod ochranou zákona č. 122/2000 Sb. Tímto zákonem se stanoví podmínky ochrany sbírek, uchovávaných zejména v muzeích a galeriích, stanoví se podmínky a způsob vedení evidence sbírek muzejní povahy, práva a povinnosti vlastníků sbírek muzejní povahy, upravují se veřejně prospěšné služby, vybrané veřejné služby a standardizované veřejné služby poskytované muzei a galeriemi a stanoví se podmínky jejich poskytování a sankce za porušení stanovených povinností.

Centrální evidence je veřejnosti přístupným informačním systémem – seznamem sbírek, které jsou spravovány podle zákona o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů. Tyto sbírky jsou uchovávány, doplňovány, spravovány a využívány ve veřejném zájmu a činnost těch, kdo se o ně starají, je nebo může být dotována z veřejných rozpočtů.

V souvislosti s výše uvedeným a především s povinností podání žádosti o zápis sbírky do centrální evidence, si Vás dovoluji požádat, abyste na této problematice věnovali náležitou pozornost. Pro případnou konzultaci k evidenci sbírky je možné se obrátit na pracovníka našeho oddělení Mgr. Michala Janiše, tel. 257 085 469777 458 019michal.janis@mkcr.cz.

Vážení vlastníci a správci sbírek muzejní povahy, doufám v pochopení dané věci a věřím, že i díky vaší vstřícnosti bude ještě kvalitněji zajištěna péče o movité kulturní bohatství v muzejních sbírkách měst a obcí České republiky. Děkuji Vám za spolupráci.

Jan Holovský
vedoucí Samostatného oddělení muzeí MK ČR

Zdroj: culturenet.cz/prilezitosti/vyzva-k-vlastnikum-a-spravcum-dosud-nezapsanych-muzejnich-sbirek-uzemne-samospravnych-celku-v-ces/