Publikováno: 30. 6. 2021

Výstava Králové Šumavy

Výstava mapuje životní osudy kurýrů západních zpravodajských služeb a jejich převaděčů při přechodech přes šumavské hranice.

@ustrcr.cz

Výstava představí osudy kurýrů, mezi které patří nejznámější Josef Hasil, přezdívaný Král Šumavy, i převaděčů, jako byl například Kilia Nowotný, sudetský Němec z Vimperska. Kromě toho se zaměří též na příslušníky Státní bezpečnosti a Pohraniční stráže a filmovou i literární propagandu. Jednu z nejpůsobivějších pasáží výstavy představuje zmínka o provokačních akcích StB, včetně legendární Akce Kameny, o které se návštěvníci dozví dosud neznámá fakta. Komplexnost celého projektu pak podtrhují panely tématicky věnované změnám šumavské krajiny a jejího osídlení po 2. světové válce a po roce 1948.

Výstava bude v Kulturním a informačním centru v Horní Plané k vidění až do 31. srpna 2021.

Zdroj: ustrcr.cz