Publikováno: 13. 3. 2023

Výstava představující restauratérskou činnost

Výstava v Severočeském muzeu v Liberci přibližuje prostřednictvím ukázek z práce restaurátorky Mileny Nečáskové postupy a průběh restaurování. 

@muzeumlb.cz

Milena Nečásková je respektovanou restaurátorkou nejen závěsných obrazů, ale i fresek, polychromovaných soch a mozaik. V oboru se pohybuje dlouhých 40 let a má za sebou nepřeberné množství práce na předmětech umělecké hodnoty včetně exkluzivních zakázek jako například na restaurování mozaiky Posledního soudu na chrámu sv. Víta v Praze, gotických a renesančních nástěnných maleb ve Svatováclavské kapli tamtéž nebo část souboru deskových obrazů Mistra Theodorika z kaple sv. Kříže na Karlštejně.

Cílem výstavy je představit restaurátorskou činnost v základních blocích – průzkum, zásah a preventivní restaurování nebo monitoring. Výstava představuje různé aspekty restaurování, které zahrnuje znalosti rozmanitého zaměření. Chemie a fyzika jsou základem technologických znalostí a vědomostí o používaných materiálech, společenské vědy zase informují o vývoji uměleckých a řemeslných technik, dějinách jednotlivých druhů umění, ikonografii. Toto všechno by však nestačilo, pokud by restaurátor neměl výtvarné cítění a dostatečně šikovné ruce k provádění jednotlivých úkonů. Návštěvníci se mohou setkat s ukázkou materiálového průzkumu, který se zabývá použitými materiály a technologickou výstavbou artefaktů, dále s výsledky UV a rentgenového snímkování, s fotografiemi tomografie a digitální kamery v různých spektrálních oblastech elektromagnetického záření. 

Jako stěžejní grafický exponát dokumentující tři bloky restaurátosrké činnosti je vystavena velkoplošná dokumentace významného mezinárodního projektu restaurování mozaiky na tzv. Zlaté bráně, nacházející se na jižním průčelí katedrály sv. Víta v Praze, který byl realizován ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky a Getty Conservation Institute z Los Angeles v letech 1998–2000, po složité několikaleté interdisciplinární přípravě. Základním malířským výstavním exponátem bude lunetový obraz z bývalého augustiniánského kláštera v Havlíčkově Brodě, prezentovaný v rozpracovaném stavu a dokládající možnou proměnu silně znečištěného, ztmavlého a mechanicky poškozeného obrazu ve vizuálně atraktivní dílo. Mezi sochařskými exponáty vyniká dřevěná polychromovaná pozdněgotická socha sv. Anny Samotřetí z kostela sv. Anny v Sedlci u Karlových Varů, k níž se dlouhá staletí konaly poutě. Dalším exponátem je raně barokní socha apoštola Jana z kláštera v Oseku. 

Zdroj: nasregion.cz; muzeumlb.cz