Publikováno: 13. 2. 2023

Výstava ke 100. výročí českého rozhlasu

Národní technické muzeum (NTM) připravuje ve spolupráci s Českým rozhlasem výstavu, která návštěvníky provede historií rozhlasové techniky a prostřednictvím různých forem poslechu zprostředkuje rozmanitost rozhlasové produkce v průběhu uplynulého století.

Výstava ke 100. výročí českého rozhlasu

Výstava 100 let je jen začátek – Český rozhlas 1923–2023 bude stěžejním výstavním projektem NTM letošního roku. Jejím záměrem je vylíčit sto let technického i programového vývoje rozhlasu i dnešní roli moderního veřejnoprávního média. Velkoryse koncipovaná výstava připomene významné rozhlasové osobnosti a události, program a hudbu v jednotlivých obdobích i překotný vývoj výrobní, přenosové a vysílací techniky. Bude potěšením pro oko i pro ucho. Vystaveny budou vzácné exponáty se sbírek NTM jako např. nově zrestaurovaný vysílač, typ SFR MD 50 francouzské provenience, spuštěný na počátku roku 1925 v pražských Strašnicích, který rozdával radost prvním posluchačům československého rozhlasu. Chybět ale nebude ani představení aktuálních trendů a vizí konzumace rozhlasového obsahu nebo moderní způsoby příjmu i distribuce. Výstavu doprovodí bohatý program pro veřejnost, živé vysílání z muzea a akce pro rodiny s dětmi. Připraveny budou pravidelné workshopy pro školy, při kterých žáci např. zjistí, jak funguje mikrofon, reproduktor a vysílač i přijímač. 

Česká republika byla druhou zemí na světě, kde začalo pravidelné rozhlasové vysílání, a Národní technické muzeum má ve sbírkách i tu nejstarší sto let starou rozhlasovou techniku. Mnohé předměty, které představíme ve výstavě, jsou dokladem technického vývoje, ale mají i hodnotu spojenou s historickými mezníky jako např. mixážní pult, od kterého v květnu 1945 znělo volání o pomoc,“ nechává se slyšet Generální ředitel NTM Karel Ksandr.

Výstava bude otevřena pro veřejnost den před stým výročím 17. 5. a potrvá do 1.1. 2024.

Zdroj: mkcr.cz