Publikováno: 18. 10. 2023

Výstava: Česká a slovenská architektura

Nejrozsáhlejší retrospektiva architektury v Česku a na Slovensku za více než půl století připomíná tvorbu architektů působích od konce 19. století do současnosti.

@tak2002.cz

Více než pět set děl představuje výstava Česká a slovenská architektura v Jízdárně Pražského hradu, která se koná u příležitosti 30. výročí vzniku samostatné České a Slovenské republiky. 

Výstava ilustruje fyzickou podobu našich měst a krajiny – jak se proměnila v průběhu doby delší než jedno století – nejprve ve společném státě a následně od roku 1993 paralelně ve dvou samostatných svobodných státech. V pětistovce vybraných staveb je zastoupena například Vodní elektrárna v Háji u Mohelnice, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech od Jože Plečnika a také dvojvila Lídy Baarové či vila leteckého konstruktora Miroslava Haina, obě od Ladislava Žáka. Výstava reflektuje rovněž proměny větších urbanistických celků, třeba rozkvět Zlína v baťovské éře nebo proměnu Bratislavy coby hlavního města samostatného Slovenska.

Výstava představí vývoj české a slovenské architektury v etapách:

  • I. Historická osa –  ilustruje nejdůležitější tendence vývoje architektury od roku 1918 až do roku 1989, počínaje národním slohem, holandským civilismem, poetismem, funkcionalismem, romantismem válečné doby, dobou obnovy národního hospodářství koncem 40. let, socialistickým realismem, návratem k tradici moderny až po tendence postmoderny a liberalismu 80. let.
  • II. Architektura nové éry – výstava vzniká za intenzivní odborné spolupráce měst v Česku i na Slovensku s ambicí prezentovat nejduležitější výsledky výstavby v éře svobodného tržního hospodářství. Města jsou prezentována samostatnými expozicemi, které zdůrazní jejich kulturní a hospodářský význam v otevřené Evropě.
  • III. Kronika české a slovenské architektury – přiblíží klíčové momenty vývoje architektury v obou zemích a naznačí hlavní události prezentované na výstavě.
  • Strom republik – v závěrečném segmentu výstavy dominují modely z České republiky i ze Slovenska a uprostřed bude instalován „strom republik“, na němž jsou zavěšeny portréty významných tvůrců, kteří tak budou symbolicky pozorovat výsledky své profesiní aktivity. V tomto závěrečném prostoru se také budou uskutečňovat společenská setkání, křty, přednášky, besedy a v neposlední řadě i programy pro děti a mládež. Součástí je samostatná expozice pro nevidomé, na které jsou vystaveny speciálně vyrobené architektonické modely. Na empoře se nachází speciální oddíl věnovaný sakrální architektuře.

Výstava je v Jízdárně pražského hradu k vidění do 31. 11. 2023.

Více informací: zde

Zdroj: hrad.cz; ct24.ceskatelevize.cz; kudyznudy.cz