Úvodní stránka / Aktuality / Výstavnictví/architektura / Spor o expozici „Naši Němci“
Spor o expozici „Naši Němci“
Na stránkách Salónu Práva se rozhořela polemika o expozici dějin německojazyčného obyvatelstva českých zemí, která byla v listopadu loňského roku otevřena v Muzeu města Ústí nad Labem. Jaké další reakce vyvolala tato expozice?
Otevření ústecké expozice provázala velká očekávaná, a to u nás i v zahraničí. Ostatně její příprava probíhala více než jedno desetiletí. Ke slavnostní události došlo 17. listopadu, a to za účasti ministra kultury Lubomíra Zaorálka, ministerského předsedy Saska Michaela Kretschmera, velvyslance SRN v ČR Andrease Künna, primátora Ústí nad Labem Petra Nedvědického, ředitele ústeckého muzea Václava Houfka, ředitelky Česko-německého fondu budoucnosti Petry Ernstbergerové a dalších čestných hostů. Přestože je výsledná expozice v Česku v mnohém unikátní, nadále se i několik měsíců po otevření potýká s absencí velkého množství textových příloh.
Ostrou kritickou recenzi s názvem „Smutní Němci v Ústí“ uveřejnili na stránkách Salónu Práva (24. března) Blanka Mouralová, Milena Bartlová a Jan Šícha. Ti byli zároveň součástí původního realizačního týmu výstavy. Roku 2016 však došlo k velmi diskutovanému odvolání tehdejší ředitelky Collegium Bohemicum, kterou byla právě Blanka Mouralová, přičemž vedení realizačního týmu se zhostil nový ředitel, jímž se stal historik Petr Koura. Ten na kritickou recenzi, která vzniklé expozici vytýkala hlavně nedodělanost a nedodržení původního étosu, odpověděl rovněž na stránkách Salónu Práva textem „Ke kritice výstavy Naši Němci“ (31. března). Ve své odpovědi se ohradil vůči výtkám o nedodělanosti i absenci ikonických předmětů, a naopak zdůraznil jedinečnost výstavy, jež vznikala v obtížných podmínkách. Vedle toho označil některé z argumentů za lež, fantasmagorii a zmínil rovněž frustraci, pramenící z faktu, že někteří členové původního týmu se měli neúspěšně snažit konečné realizaci výstavy zabránit. (Spor je možné si včetně reakce připomenout zde: Jan Šícha: V Sudetoněmeckém muzeu)
Je více než pravděpodobné, že v následujících týdnech bude debata na téma ústecké výstavy pokračovat jak v tištěných periodicích, tak na sociálních sítích. Další reakce na konečnou realizaci ústecké expozice „Naši Němci“ můžete on-line nalézt třeba v textu etnoložky a historičky Anny Kolářové Vzpomínání společné a rozdělené. Nová muzea sudetských Němců. Případně německé reakce jako Tschechische Ausstellung erinnert in an deutsche Mitbürger vor 1945, (sueddeutsche.de) Unsere Deutschen: Ausstellung im Stadtmuseum Aussig nebo Tschechien gedenkt ″seiner Deutschen″.
Zdroj: Salón Práva