Publikováno: 18. 7. 2024

Skytské zlato ze sbírek krymských muzeí jako rukojmí geopolitických sporů

O starobylé předměty nomádského kmene se téměř dekádu vedly spory s Ruskem; Moskva požadovala návrat artefaktů na Krym, odkud byly zapůjčeny do zahraničí ještě před ruskou anexí tohoto ukrajinského poloostrova. Nyní je skytské zlato k vidění na výstavě v Kyjevě.

Skytské zlato ze sbírek krymských muzeí jako rukojmí geopolitických sporů

V Kyjevě je nově k vidění výstava obsahující starobylou sbírku známou jako skytské zlato, která se na Ukrajinu vrátila loni z Nizozemska, po téměř desetiletí soudních sporů s Ruskem. Výstava nazvaná Poklady Krymu. Návrat bude v Národním muzeu historie Ukrajiny do ukončení okupace Krymu, uvedla dříve kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jehož žena se zahájení výstavy zúčastnila. Poté Ukrajinci plánují sbírku přesunout zpět na Krym.

Sbírku si zapůjčilo v roce 2013 Muzeum Allarda Piersona v Amsterdamu, po ruské anexi Krymu pak nebylo jasné, kam by se sbírka měla vlastně vrátit. Už prvoinstanční soud v Nizozemsku rozhodl, že kolekce zlatých předmětů se má odvézt na Ukrajinu. S vysvětlením, že na základě pravidel Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) musejí být historické cennosti vráceny jako kulturní dědictví suverénnímu státu, což Krym není. Proti tomu se krymská muzea s podporou Moskvy odvolala. Odvolací soud v roce 2021 ale dřívější rozhodnutí potvrdil. V soudním odůvodnění stálo, že národní zájmy Ukrajiny převyšují nároky krymských muzeí, protože předměty jsou „součástí kulturního dědictví ukrajinského státu“. Soud přihlédl i k legislativě, jejímž přijetím v polovině devadesátých let se Ukrajina zavazuje k ochraně artefaktů. „I když muzejní předměty nadále existují a zůstávají nepoškozené, zákon o muzeích má za cíl zabránit tomu, aby takové předměty opustily sféru vlivu ukrajinského státu. Existuje aktuální nebezpečí, že se tak stane,“ uvedl soud.

O skytském zlatu v souvislosti s Ruskem se mluvilo i v květnu 2022, tedy pár měsíců po zahájení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Ukrajinské ministerstvo kultury tehdy upozorňovalo, že ruští vojáci v Chersonské oblasti vykrádají a ničí skytské hroby. 

Skytové byli známi zručností při odlévání zlata. Skytští zlatníci s oblibou vytvářeli figury jak skutečných zvířat, jako jsou jeleni, koně a ptáci, tak těch imaginárních, například bájných gryfů, tedy tvorů s hlavou a křídly orla a tělem lva. 

Více o tématu: zde

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz; ČTK