Úvodní stránka / Aktuality / Výstavnictví/architektura / Projekt Creative Museum a digitální revoluce v Karlsruhe
Projekt Creative Museum a digitální revoluce v Karlsruhe
O transformaci muzeí v důsledku digitální revoluce, pandemie a kulturních výzev se hodně diskutuje, avšak praktické provedení zůstává často otázkou. Badisches Landesmuseum se vydalo na cestu do 21. století již před pandemií a nabízí řadu inspirativních projektů.
Bádenské zemské muzeum v Karlsruhe představuje klíčovou kulturní instituci nejen Bádenska, ale má vpravdě evropský význam. Vedle svého hlavního sídla v bývalém markraběcím zámku spravuje na osm dalších místních muzeí a archivů. V posledních letech představilo řadu progresivních projektů s cílem otevřít muzeum a jeho sbírky veřejnosti při maximálním využití moderních digitálních technologií. To se týká jednak rozsáhlých digitalizačních projektů v rámci knihovny i depozitářů, implementace technologie virtuální a rozšířené reality, jednak podpory vzniku participativních platforem. Muzeum na nich spolupracuje s řadou německých i zahraničních partnerů, přičemž v kontextu nových digitálních technologií se jedná předně o inovační platformu německých kulturních institucí museum4punkt0. Otevřenost digitální revoluci deklarovalo muzeum již před pandemií, kdy klíčovým se stal hlavně projekt museum x, který se zaměřuje na inovativní propojení mezi analogovým a digitálním světem, aby bylo možné překonat zažité vymezení činnosti muzea a nabídnout prostor kreativní výměny. Aktuálně poslední z řady inovačních projektů Bádenského zemského muzea nese název Creative Museum.
Vychází z faktu nutnosti digitální adaptace muzeí předně v důsledku pandemie, která na dlouhou dobu limitovala či zcela znemožňovala přístup do muzeí a dalších kulturních institucí. S uzavřením kamenných muzeí se dostaly do popředí jako alternativy digitální cesty coby jediný zbývající prostředek komunikace. Ty s sebou přinesly rovněž poptávku po skutečných digitálních platformách, které by jen nezprostředkovávaly repliku fyzického zážitku. Cesta vytvoření svébytné komunikace v rámci digitálního prostoru představuje jednu ze současně nejvíce diskutovaných výzev muzejnictví.
Projekt řídí Christiane Lindnerová a hlavní vizí projektu Creative Museum není nic menšího, než zodpovědět otázku po „muzeu budoucnosti“ (Museum der Zukunft), jak se nejčastěji hovoří o novém pojetí muzeí v německojazyčném prostředí. Konkrétně zde by se mělo jednat o vytvoření vlastní participativní digitální platformy s využitím veškerého potenciálu, který v sobě skýtá virtuální prostor. Ten umožňuje rychlou reakci na aktuální dění, výměnu názorů, a konečně nabízí možnost využití kulturně-historického obsahu muzeí. Díky tomu se lze ať už hravou, výpravnou, nebo vážnou formou vypořádal s aktuálními problémy a otevřít se novým pohledům.
V současnosti vzniká v časově omezených kampaních z příspěvků muzea a jednotlivých uživatelů a uživatelek dynamický feed s různými možnostmi hlasování a zpětné vazby. Uživatelský účet navržený s prvky gamifikace by měl podporovat budování komunity, sdílení znalostí a vzájemné propojování. Projekt Creative Museum by měl sloužit také jako flexibilní rámec k debatám o aktuálních tématech či k doprovodným výstavám nebo pro projekty Citizen Science.
Pod vedením ředitele Eckarta Köhna prodělalo Bádenské zemské muzeum hlubokou revoluci. Společně s týmem digitálních technologií v čele s Johannesem C. Bernhardtem nebo týmem projektu umělé inteligence v čele se Sonjou Thielovou jde cestou digitální transformace, zaangažování publika, a to v kombinaci fyzického i digitálního prostoru při otevřenosti a přístupnosti nejen muzea, ale i jeho sbírek. Výstavnictví se pak soutřeďuje na menší, o to však častější, krátkodobé výstavy. V rámci své aktuální strategie se muzeum otevřeně hlásí k inspiraci Smithsonovým institutem a Smithsonovým muzeem designu Coopera Hewitta. K dispozici v anglickém a německém jazyce muzeum dalo i pomůcku pro promýšlení a transformaci zážitků napříč fyzickými, lidskými i digitálními interakcemi, kterou původně vydala laboratoř interakce při Muzeum designu Coopera Hewitta.
Projekt Creative Museum bude v úterý 26. dubna 2022 představen na on-line setkání Museumscafé: Museumscafé – Ein Austauschformat für Museumsmitarbeiter*innen in Baden-Württemberg
Více o projektech Bádenského zemského muzea si můžete přečíst zde: Forschung & Projekte: Badisches Landesmuseum
Pomůcka „Nástroje a přístupy pro transformaci muzejního zážitku“: Tools and Approaches for Transforming Museum Experience
Zdroj: landesmuseum.de