Publikováno: 16. 2. 2022

Poličské muzeum slaví 140. výročí založení interaktivní výstavou

Výstava představí zákulisí muzejní práce i podobu starších stálých expozic.

Poličské muzeum slaví 140. výročí založení interaktivní výstavou

Městské muzeum v Poličce si připomíná 140. výročí svého trvání a to výstavou s názvem Muzeum včera a dnes, na které se dozvíte, jak se pečuje o sbírkové předměty, jaký je život sbírek skrytých v depozitářích i prezentovaných na výstavách. Výstava je svým hravým pojetím vhodná i pro dětského návštěvníka.

Výstava Muzeum včera a dnes se zaměří na to, jak jednoduše přiblížit rozmanitou muzejní práci veřejnosti i dětem různého stáří. Návštěvníci budou mít možnost dozvědět se více o složení sbírkového fondu, péči o sbírkové předměty nebo o životu sbírek skrytých v depozitářích i prezentovaných na výstavách. Výstava obsahuje řadu interaktivních prvků, prostřednictvím kterých si návštěvníci všech věkových kategorií budou moct vyzkoušet vybrané činnosti muzejních kurátorů, například fotografickou dokumentaci sbírek nebo instalaci vlastní výstavy z připravených předmetů. V neposlední řadě má výstava ambici podnítit k zamyšlení nad posláním, smyslem a podobou muzea v minulosti, současnosti i budoucnosti.

Výstava byla zahájena 1. února 2022 a potrvá do 3. dubna.

Městské muzeum a galerie Polička bylo založeno 6. listopadu 1881 ustanovením Musejního spolek Palacký v Poličce s účelem „sbírati starožitnosti“. Od roku 1934 sídlí muzeum v budově bývalé chlapecké školy v Tylově ulici. V 60. a 70. letech byly návštěvníkům k dispozici dvě moderní expozice věnované sklářství a skladateli Bohuslavovi Martinů, kterého rodným městem je právě Polička. Po celkové rekonstrukci dokončené v roce 2009 se součástí muzea stalo i Centrum Bohuslava Martinů, které využívá značného množství hmotných památek, rukopisů, originálů skladeb nebo korespondence ve sbírkách muzea k výzkumu a prezentaci odkazu světoznámého skladatele. V muzeu jsou v současnosti instalovány expozice Historie města Poličky a okolí, Sklářství na Horácku, Třída Bohuslava Martinů, Barevný svět Bohuslava Martinů a Audiovizuální sál, který umožňuje poslech skladeb poličského rodáka a prohlídku muzejních sbírek v elektronické podobě.

Více informací na webových stránkách muzea nebo v článku zde.

Zdroj: cbmpolicka.cz; mistnikultura.cz