Úvodní stránka / Aktuality / Výstavnictví/architektura / Nový projekt na záchranu dolu Mayrau
Nový projekt na záchranu dolu Mayrau
Středočeský kraj zahájil revitalizaci části bývalého kamenouhelného dolu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Hornický skanzen je jediným černouhelným dolem ve Středočeském kraji, který je přístupný veřejnosti a umožňuje prohlídku zachovaného provozu.
Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích je pobočkou Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně a nachází se v dochovaném areálu černouhelného dolu. V Kladensko-rakovnické černouhelné pánvi probíhala těžba více jak 200 let a skanzen je jediným unikátně dochovaným a veřejnosti přístupným areálem v regionu.
Rekonstrukcí projde významná část areálu, dojde k vybudování nových depozitářů i nové hornicko-hutnické expozice, jež návštěvníkům představí historii ukončené kamenouhelné těžby a hutního průmyslu na Kladensku a Slánsku s přesahem na Berounsko, odkud se do kladenských hutí vozil vápenec a kde se těžila a zpracovávala železná ruda.
„Projekt zahrnuje celkovou rekonstrukci objektu bývalé Lampovny, jejíž dřevěné konstrukce byly napadeny dřevomorkou, dále pak celkovou konzervaci nejstarší těžní věže a rekonstrukci bývalé Kompresorovny pro prezentaci hutnické sbírky s unikátním Thomasovým konvertorem. Počítáme rovněž s vybudováním depozitářů pro sbírkové předměty z oborů hornictví a hutnictví, které jsou průběžně získávány ze zanikajících důlních a hutních provozů. Rekonstrukce se dočká i železniční vlečka a další úzkorozchodné dráhy v areálu skanzenu,“ popisuje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda rozsah stavebních prací. Příprava expozice a dílčí opravy celého objektu byly již zahájeny. Dokončení celého projektu je plánováno na rok 2026.
Rozpočet na revitalizaci činí 172 milionů korun. Pro financování projektu se počítá rovněž s využitím finančních prostředků z fondů Evropské Unie.
Zdroj: kladenskelisty.cz; dul-mayrau.cz