Úvodní stránka / Aktuality / Výstavnictví/architektura / Nikdy se nevzdáme! – výstava k 80. výročí operace Anthropoid
Nikdy se nevzdáme! – výstava k 80. výročí operace Anthropoid
V Národním muzeu proběhla 27. 5. 2022 slavnostní vernisáž k výstavě Nikdy se nevzdáme!, která vznikla u příležitosti 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Výstava v Historické budově Národního muzea návštěvníky symbolicky provede týden po týdnu událostmi, veřejným prostorem protektorátu, propagandou i starostmi všedního dne. Postupně si seznámí s významnými událostmi jako příprava na atentát a následná smrt Reinharda Heydricha, vyhlazení Lidic, boj v kostele sv. Cyrila a Metoděje, vypálení osady Ležáky a ukončení výjimečného stavu. V každém týdnu je pak v centru pozornosti konkrétní osud, který kombinací informace a emoce zpřítomňuje životy jednotlivců i rodin. Jde o osudy obyčejných lidí i elit.
Výstavní projekt, který připravilo Národní muzeum společně s Vojenským historickým ústavem Praha, připomíná 80. výročí operace Anthropoid a další významné události roku 1942. Provází realitou Protektorátu Čechy a Morava i událostmi a osudy spjatými s 38 dny druhého stanného práva v období mezi 27. květnem a 3. červencem roku 1942. Výstava představuje také souvislosti předcházející atentátu na Reinharda Heydricha, především rozbití Československa, okupaci a příjezd Heydricha do Prahy v roce 1941. Akce parašutistů z 27. května 1942 pak odstartuje prezentací reality protektorátu v oněch výše zmíněných 38 dnech výjimečného stavu.
Ve výstavě se nachází okolo stovky autentických předmětů z Národního muzea, Vojenského historického ústavu či Národního technického muzea. Na vlastní oči tak návštěvníci uvidí například části výstroje Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, včetně předmětů zabavených nacisty po boji v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje jako například aktovka, kravata, sako či pouzdro na pistoli. Dále si mohou prohlédnout originál vysílačky desantu Silver A Libuše, přičemž je ve výstavě zmíněn právě osud radisty Jiřího Potůčka a pardubických podporovatelů výsadku Silver A. Tragédii Lidic připomíná číslo popisné 10 z lidické školy a k vidění jsou například také pohlednice adresované vězni do Buchenwaldu z června 1942 či růženec vyrobený Boženou Dvorskou z chleba v pankrácké věznici před vykonáním popravy.
Výstava Nikdy se nevzdáme! se nachází ve 2. patře Historické budovy Národního muzea a je k vidění do konce roku.
Zdroj: nm.cz