Publikováno: 31. 10. 2014

Národní muzeum - Výstava Rituály smrti

Národní muzeum - Výstava Rituály smrti

Soutěž, pořádaná Národním muzeem ve spolupráci s Českou komorou architektů, proběhla v rámci veřejné zakázky na výtvarné a prostorové řešení čtyř výstav z cyklu Smrt. Výstava Rituály smrti si klade za cíl představit návštěvníkům pojetí smrti a jejích aspektů v mimoevropských kulturách především na základě sbírkových fondů Náprstkova muzea. Výtvarné a prostorové řešení výstavy se muselo vypořádat jak se širokým rozpětím exponátů co do typu, historického ukotvení i geografické rozdílnosti, tak se specifickým výstavním prostorem v přízemí Náprstkova muzea.

První část veřejné zakázky, Rituály smrti, měla uzávěrku 18. 8. 2014. Do soutěže bylo podáno 5 návrhů, jeden vyřadila obálková komise, jelikož kromě jiných nedostatků u něj nebyla podána cenová nabídka. Zveřejňujeme všechny čtyři hodnocené návrhy.

U vítězného návrhu arch. studia ROBUST architects porota ocenila přidanou hodnotu scelujícího konceptu, který dodává instalaci přesah, jenž umožňuje vrstevnaté libreto pracující s mnoha rozdílnými exponáty inscenovat do instalačního rámce nesoucího podprahové sdělení rezonující s tématem smrti.

Seznam architektonických návrhů a dalších příloh:

1. ROBUST architects

2. Klára Šumová

3. Kristýna Malovaná

4. Eva Bártková

Slovní hodnocení poroty k výstavě Rituály smrti najdete zde.