Úvodní stránka / Aktuality / Výstavnictví/architektura / Národní muzeum hladomoru virtuálně
Národní muzeum hladomoru virtuálně
Národní muzeum hladomoru v Kyjevě vzniklo jako připomínka obětí sovětské koloktivizace Ukrajiny a památník bojující proti popírání minulosti.
Národní muzeum hladomoru v Kyjevě je věnována obětem sovětské hospodářské politiky v Ukrajinské SSR ve 30. letech 20. století. Hladomor si vyžádal více než 5 mil. obětí (podle ukrajinských odhadů více než 10 mil.), přičemž tato historie byla dlouho zamlčovanou kapitolou sovětské politiky a dodnes tvoří bolestivé téma rusko-ukrajinských vztahů. Událost je podle Ukrajiny a dalších 14 zemí kvalifikována jako genocida.
Ve snaze zbudovat památník hladomoru a jeho obětem byl z iniciativy města Kyjev zahájen v roce 2006 rozsáhlý projekt, který byl otevřen spolu s ukrajinským uznáním událostí let 1932 a 1933 jako genocidy. Muzeum se kromě ukrajinské historie snaží o prezentaci otázek lidské důstojnosti a demokratických hodnot. Bojuje proti marginalizaci či popírání hladomoru a snaží se o podporu předcházení, boji zvyšování tolerance a smyslu pro morální odpovědnost vůči zpochybňování lidských práv a svobod. Muzeum konečně tvoří významné místo paměti ukrajinských dějin a do značné míry pomáhá budovat současnou identitu ukrajinského národa.
Muzeum se zaměřuje také výzkum historických pramenů, vytváří databáze pramenů a vzpomínek a konečně organizuje konference, fóra, dílny i pódiových diskuse seminářů, kulatých stolů apod.
Stránky muzea jsou přístupné rovněž v anglickém jazyce a nabízí cenný zdroj edukačních materiálů a konečně také virtuální výstavy i 3D virtuální prohlídku památníku. Můžete si projít zde: 3-D Tour.
Zdroj: holodomormuseum.org.ua