Publikováno: 4. 8. 2014

Výstava Unikáty zemských muzeí

Od 5. srpna 2014 bude mimořádná výstava tří největších a nejstarších muzejních institucí - Národního muzea, Moravského zemského muzea a Slezského zemského muzea k vidění v Praze, v Nové budově Národního muzea. Výstava Unikáty zemských muzeí je pořádána v rámci projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice a byla zahájena minulý měsíc v Slezském zemském muzeu. Pro návštěvníky je výstava jedinečnou šancí spatřit skvosty, které opouštějí depozitáře jen při zcela mimořádných příležitostech - kamennou hlavu kelta ze Mšeckých Žehrovic, Věstonickou venuši a meteority z Opavy - Kylešovic.
Výstava Unikáty zemských muzeí

Čím je trojice vystavených předmětů tak vzácná?

Hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic představuje jednu z ikon sbírek Národního muzea a keltského (laténského) umění vůbec. Byla vytvořena zřejmě koncem 3. či počátkem 2. století před Kristem a svým provedením představuje nejdokonalejší dílo mezi obdobnými sochami.

Věstonická venuše patří mezi nejvzácnější umělecké poklady z období téměř před 30 000 lety, kdy osídlení Moravy představovalo vrchol kulturního vývoje v rámci celé Evropy.

Železné meteority z Opavy-Kylešovic jsou unikátní především díky tomu, že byly nalezeny v sídlišti paleolitických lovců jehož stáří je datováno do doby před 18 000 lety.

 

Národní muzeum připravilo při příležitosti vystavení unikátů zemských muzeí pro návštěvníky speciální zvýhodněné vstupné.

Více informací na www.nm.cz/Historicke-muzeum/Vystavy-HM/Unikaty-zemskych-muzei.html

 

Webové stránky projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice www.200letmuzejnictvi.cz