Úvodní stránka / Aktuality / Výstava romské kultury a historie v Evropě
Výstava romské kultury a historie v Evropě
Muzeum Mucem v Marseilles připravilo ve spolupráci s Evropským institutem romských umění a kultury ERIAC velkolepou výstavu, která zkoumá romskou kulturu a historii v Evropě.
Muzeum Mucem ve francouzském Marseilles otevřelo v květnu letošního roku výstavu Barvalo, která má ambici představovat komplexní průřez kulturou, historií a diverzitou evropských Romů a Sitnů. V romštině barvalo znamená „bohatý“ a v širším slova smyslu i „hrdý.“ Na přípravě výstavy spolupracovalo devatenáct lidí romského (Romové, Sintové, francouzští Manušové, španělští Gitanos, irští Travellers) i neromského původu různých národností a profilů. Výstava vznikla v konzultaci s Evropským institutem romských umění a kultury ERIAC, v současnosti jediná transnacionální instituce zřízena Radou Evropy., které posláním je podpora a prezentace romského umění a kultury na celoevropské úrovni. Po dobu trvání výstavy ji navštěvuje kolem 9 tisíc lidí denně, co představuje pro muzeum značný úspěch.
Výstava je rozdělená na dvě části. První představuje průřez dějinami Romů v Evropě s důrazem na perzekuci romského obyvatelstva včetně holokaustu nebo stereotypní reprezentace v kultuře a folklóru. Tato část výstavy ale zároveň ukazuje, jaké prostředky používaly romské skupiny k sebevyjádření, zejména společný jazyk, a jak bojovaly s předsudky a domáhaly se svých práv.
Druhá část výstavy představuje uměleckou instalaci francouzsko-romského umělce Gabiho Jimeneze nazvanou Muzeum gadžů. Instalace nabízí představu, jak by vypadalo muzeum neromského obyvatelstva s pohledu Romů a nutí tak neromské návštěvníky k zamyšlení se nad reprezentací, stereotypy a vnímáním odlišných skupin lidí. Výstavu uzavírá galerie známých i neznámých romských osobností, která je svědectvím bohatství romské komunity a jejího příspěvku ke kulturní rozmanitosti Evropy.
V průběhu celé výstavy návštěvníka doprovázejí čtyři virtuální průvodci, kteří patří do čtyř největších romských skupin. Výstavní texty doplňují vlastními vzpomínkami a rodinnými příběhy, které doplňují "velké" dějiny Romů.
Jak v rozhovoru pro Český rozhlas uvedla Timea Junghaus, ředitelka ERIAC, její organizace se nechce omezit pouze na občasné krátkodobé výstavy. Jedním z její cílů je založení romského muzea, tzv. RomaMoMA. Romskou sekci by tak mohlo mít každé z již existujících muzeí Evropy.
Více informací o výstavě na webu muzea nebo v článku Českého rozhlasu.
Zdroj: rozhlas.cz; mucem.org