Publikováno: 24. 7. 2023

Zpráva EU: Culture and democracy

Nová publikace Evropské unie Culture and Democracy analyzuje vazbu mezi demokracií a kulturou.

Zpráva EU: Culture and democracy

Zpráva s plným názvem Culture and democracy, the evidence – how citizens’ participation in cultural activities enhances civic engagement, democracy and social cohesion: lessons from international research potvrzuje, že občané, kteří se účastní kulturních aktivit, se mnohem častěji zapojují do občanského a demokratického života. V rámci EU přetrvávají nerovnosti v účasti občanů na kulturních aktivitách, přičemž tyto nerovnosti dopadají na demokratickou angažovanost. Z tohoto důvodu je zásadní, aby kulturní aktivity byly inkluzivní a dostupné, tím spíše, že investice do kulturní účasti mohou podpořit i řadu dalších společenských cílů – například v oblastech jako je zdraví, vzdělávání a sociální začleňování.

Zpráva a řešní problémů v ní uvedených je součástí činnosti Evropské komise v rámci snahy posílit demokracii a podpořit inkluzivní a angažovanou společnost a  udržitelný kulturní sektor. V Pracovním plánu pro kulturu 2023–2026 je kladen zvláštní důraz na propojení mezi kulturou a demokracií; tato zpráva je součástí procesu.

European Commission, Directorate-General for Education, Youth, Sport and Culture, Hammonds, W.: Culture and democracy, the evidence – how citizens’ participation in cultural activities enhances civic engagement, democracy and social cohesion: lessons from international research, Publications Office of the European Union, 2023              (v anglickém i českém jazyce – volně ke stažení)

Zdroj: op.europa.eu