Publikováno: 6. 9. 2022

Wellbeing s Vincentem

Van Goghovo muzeum v Amsterdamu se inspirovalo osudem umělce a zahájilo program pro mladé lidi zaměřen na duševní zdraví.

Wellbeing s Vincentem

Van Goghovo muzeum v Amsterdamu se rozhodlo zareagovat na potřebu zaměřit se na duševní zdraví a wellbeing mladých lidí, která vzrostla zejména v důsledku sociální izolace během pandemie. Muzeum se inspirovalo osudem umělce, který sám celý život trpěl psychickými poruchami a jeho potíže se odrazily i na jeho tvorbě.

V první fázi přípravy programu oslovili pracovníci muzea skupinu mladých lidí s psychickými problémy, kteří měli možnost se vyjádřit, jak by jim muzeum mohlo pomoct lépe zvládat jejich situaci. Výsledkem byla shoda na tom, že je potřeba téma duševního zdraví více přinést do veřejného prostoru a pracovat na odstranění stigmatu, které se ještě pořád váže k potížím psychického charakteru.

Pilotní workshop programu Wellbeing s Vincentem se zaměřil na propojení van Goghovych díl s jeho proměnlivým psychickým stavem. Účastníci z řad mladých dospělých měli možnost svěřit se se svými potížemi nebo obavami a najít paralely v umělcově příběhu a tvorbě. Skupina účastníků programu pak měla možnost dál se scházet a pokračovat v aktivitách online. Muzeum následně uspořádalo podobný program i pro skupinu pacientů přímo v psychiatrické nemocnici. Oba programy měly velmi pozitivní zpětnou vazbu a muzeum v nich plánuje pokračovat.

Celý článek zde.

Zdroj: museumnext.com