Úvodní stránka / Aktuality / Sociální oblast / Východočeská muzea a galerie proti válce
Východočeská muzea a galerie proti válce
Muzejní instituce z Královéhradeckého a Pardubického kraje zahájily společný benefiční projekt.
V prvních dnech okupace ukrajinských území ruskou armádou se spojila muzea a galerie ve východních Čechách a zahájila společný benefiční projekt Východočeská muzea a galerie proti válce.
Každá ze zapojených institucí z Královéhradeckého i Pardubického kraje připravuje nebo již zahájila vlastní tematický edukační program, který nabídne školám i veřejnosti. Vstupné na tyto akce bude dobrovolné, výtěžek podpoří sbírku Mince pro Ukrajinu pro humanitární organizaci UNICEF. Vybraná muzea sbírku podpoří i vstupným na své další programy a akce mimo tematických bloků.
Do projektu jsou zapojena z Královéhradeckého kraje kromě Muzea východních Čech v Hradci Králové také Galerie moderního umění v Hradci Králové, Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, Regionální muzeum a galerie v Jičíně a Muzeum Náchodska. V Pardubickém kraji to pak jsou Památník Zámeček Pardubice, Regionální muzeum v Chrudimi. Do sbírky Mince pro Ukrajinu se svým už zahájeným přednáškovým cyklem připojuje Východočeské muzeum v Pardubicích.
Edukační programy jednotlivých institucí
Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravilo edukační program Informační válka, ve kterém seznámí žáky základních a středních škol s pojmy dezinformace, fake news nebo propaganda a dá je do souvislosti s příklady z historie i současnosti. Zároveň také žáky poučí, jak falešné zprávy rozpoznat a jak vyhledat relevantní informace.
Galerie moderního umění v Hradci Králové připravila edukační program Umění(m) si pomoci. Abychom totiž mohli pomáhat druhým, musíme nejprve umět pomoci sami sobě, když nám není zrovna hej. Tvůrčí program pro žáky mateřských a základních škol se zaměřuje na relaxační a výtvarné techniky, které navazují na umělecká díla ze stálé expozice Minulé století – dvacet osobností.
Muzeum a galerie Orlických hor Rychnov nad Kněžnou se připojuje k projektu svým již existujícím programem Synagoga promlouvá 2. Ten mapuje na základě osudů čtyř vybraných židovských dětí z okresu Rychnov nad Kněžnou události 2. světové války a hrůzy holocaustu v chronologickém sledu, které je nutné stále připomínat, i z hlediska současné situace.
Regionální muzeum a galerie v Jičíně nabídne žákům základních a středních škol pohled do analogie nedávných dějin prostřednictvím přednášky o letech 1938 a 1968. Kromě toho plánuje v blízké době nabízet také pravidelné kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky.
Muzeum Náchodska připravilo malou výstavu Car na Cáry – Putin / Put-out!, která připomíná roky 1938 a 1968 v Československu a ukazuje na paralelu se současnou situací na Ukrajině. V květnu se uskuteční přednáška pro veřejnost Trendy z hlubin internetu vyplouvají na povrch: Éra deep fakes, jež představí možnosti a způsoby, jakými lze ověřovat informace. Muzeum Náchodska také nabízí všem uprchlíkům z Ukrajiny, kteří pobývají v Náchodě vstupné zdarma do stále expozice.
Památník Zámeček Pardubice nabízí pro veřejnost benefiční lektorovaný edukační program Lidská práva, který tento pojem nejen vysvětlí, ale dotkne se i dalších, například Základní listiny práv a svobod. Program představí i československého právníka a generála Bohumila Ečera, který po druhé světové válce definoval pojem „zločiny proti lidskosti“. Všechny pojmy budou zasazeny do kontextu historických událostí i současného světového dění – v dnešních dnech tolik naléhavého.
Regionální muzeum v Chrudimi připravilo edukační program Demokratické hodnoty společnosti. Nejde o to, abychom s dětmi řešili, kdo je hodný a kdo zlý, ale aby měly povědomí o současné situaci a dokázaly lépe porozumět pojmům demokracie, svoboda, autonomie, solidarita, agrese a válka. V pokladně muzea lze také zakoupit placky s logem společného muzejního projektu a výtěžek poputuje na pomoc Ukrajině prostřednictvím UNICEF ČR.
Východočeské muzeum v Pardubicích se do spolupráce zapojuje sérií přednášek pro veřejnost, které budou primárně přístupné zdarma, s možností dobrovolného příspěvku do sbírky Mince pro Ukrajinu. Ukrajina se ocitla se v centru světového dění. Jaký je náš někdejší východní soused, jaká historie jej utvářela a jací jsou jeho obyvatelé? Pondělní přednášky přiblíží dějiny, kulturu a jazyk Ukrajinců, ale také historii jejich emigrace do českých zemí.
Zdroj: muzeumhk.cz