Úvodní stránka / Aktuality / Sociální oblast / Venkovní výstava upozorňuje na události v Íránu
Venkovní výstava upozorňuje na události v Íránu
Výstava íránské umělkyně Šadí Haruní v pražské venkovní galerii Artwall reflektuje již několikaměsíční protesty za práva žen a svobodu v Íránu.
Projekt Artwall si klade za cíl podporovat pronikání současného umění do mimogalerijního prostředí. Galerii tvoří šest monumentálních výklenků v opěrné zdi na nábřeží Vltavy. Program galerie Artwall se tematicky věnuje umělecké tvorbě zaměřené na společenské a politické otázky.
Od 20. ledna 2023 je ve výklencích instalována výstava Žena . Život . Svoboda íránské umělkyně Šadí Haruní vytvořená speciálně pro galerii Artwall je poctou boji za svobodu a proti útlaku. Mluví jazykem veřejných i soukromých protestů. Harouni, jejíž výzkum a praxe vychází z historie disentu a revoluce, zde čerpá ze svých osobních i veřejných archivů umění a protestů, z písní a poezie, sloganů a graffiti, z obrazů s nízkým rozlišením kolujících po internetu, ze symbolické i fyzické přítomnosti revoltujících těl a z neúnavné a poetické práce aktivistek.
Na pětici fotografií se setkáváme s motivem ženských rukou prostrčených otvory ve zdi prezentujících atributy revoluce: snímek zkrvavené ruky zvedající prsty v gestu vítězství; betonovou tvárnici užívanou ke stavbě barikád s nasprejovaným revolučním heslem, které se objevuje na zdech po celém Íránu; text spojující truchlení s akcí a povstáním; ruku držící ženský cop; šablonu s motivem Dayeh (Matky) Sharifeh – matky kurdského aktivisty Ramina Hosseina Panahiho popraveného v roce 2018, výlohu se siluetou Vidy Movahed, která se v roce 2017 na protest proti potlačování ženských práv postavila na rozvodnou skříň na rušné teheránské ulici, sundala si hidžáb a zdvihla jej na tyči. Následně byla zatčena a uvězněna. Její obraz zůstává symbolem nepolevujícího odporu íránských žen.
Výstava Žena . Život . Svoboda potrvá do 22. března 2023.
Více informací na stránkách galerie zde.
Zdroj: artwallgallery.cz