Úvodní stránka / Aktuality / Sociální oblast / Venkovní instalace připomíná německé hřbitovy v pohraničí
Venkovní instalace připomíná německé hřbitovy v pohraničí
Muzeum města Ústí nad Labem rozmístilo na ulici náhrobní kameny Němců z nedalekých Zubrnic.
Na konci července se na ulici před hlavním vchodem do Muzea města Ústí nad Labem objevila instalace řady kamenných náhrobků. Společný projekt ústeckého muzea a Muzea v přírodě Zubrnice má za cíl upozornit na problematický osud opuštěných německých hrobů v českém pohraničí a otázku jejich budoucí péče a prezentace.
Náhrobky pochází ze Zubrnic, kde nechala roku 1968 tamní obec vyčistit hřbitov od opuštěných hrobů, převážně německých. Skončily na rumišti starého mlýna, odkud je letos vykopalo zubrnické muzeum se spolkem Omnium.
„Při likvidaci byly náhrobky očíslovány a nabízeny jako stavební materiál. Na některých jsou ta červená čísla ještě zřetelná. Tato výstava kamenům vrací jejich pietní smysl,“ poznamenal kurátor výstavy Karel Konopka z Muzea v přírodě Zubrnice.
Ačkoliv náhrobky, instalovány na dřevěných paletách ve spolupráci s umělci a pedagogy Fakulty umění a designu UJEP Jiřím Bartošem a Robertem Vlasákem, nesou stopy necitlivého zacházení a degradace vlivem vlhkosti a času, je na nich pořád znatelný specifický styl a nápisy v německém jazyce.
Po výstavě se náhrobky vrátí do Zubrnic a stanou se součástí venkovní expozice místního muzea v přírodě.
Celý článek zde.
Zdroj: muzeumusti.cz