Publikováno: 18. 2. 2022

Ve Spojeném království bude otevřeno první muzeum LGBTQ+

Nadace Queer Británie plánuje na jaře tohoto roku otevřít první britské muzeum komunity LGBTQ+.

©queerbritain.org.uk

V Londýně na Granary Square ve čtvrti Kings Cross vznikne v budově britské Umělecké nadace (Art Fund) první britské muzeum zaměřené na komunity s neheterosexuální orientací a nebinární rodovou (genderovou) identitou. Muzeum by mělo zahrnout čtyři galerie, vzdělávací místnost, prostor na dílny, obchod s dárkovými předměty a kanceláře. Instituce by měla dlouhodobě vytvářet prostor pro uchovávání příběhů a předmětů spojených s minulostí i současností těchto komunit, jakož být rovněž centrem jejich výzkumu a prezentace.

Ředitelem muzea je Joseph Galliano, jenž je zároveň výkonným ředitelem Nadace Queer Británie a bývalým redaktorem magazínu Gay Times. Poradní skupina muzea zahrnuje Clare Barlowová, vedoucí týmu kurátorů Science Museum Group, a Sandy Nairneová, bývalou ředitelku Národní portrétní galerie v Londýně.

V budoucnosti by se součástí mohl stát rovněž archiv nadace, který je v současné době umístěn v Bishopsgate Institute poblíž stanice Liverpool Street, dokumentujícím zkušenosti obyčejných lidí a mimořádných jednotlivců a organizací, kteří usilovali o sociální, politické a kulturní změny. V rámci tamního LGBTQ+ archivu se nachází také rozsáhlý archiv médií a knihovna s přibližně 10 000 svazky.

Muzeum by mělo být přístupné zdarma.

Více o nadaci: queerbritain.org.uk.

Zdroj: theartnewspaper.com, artfund.org