Publikováno: 14. 9. 2022

Tři metodiky pro inkluzivní muzeum

Portál European Heritage Tribune představuje metodiky restituce a repatriace sbírkových předmětů, odstraňování stereotypů v pohledu na dějiny a inkluzi queer lidí a narativů v provozu kulturních institucí.

Tři metodiky pro inkluzivní muzeum

Portál European Heritage Tribune ve svém článku představuje tři metodiky evropských muzejních institucí a organizací, kterých cílem je vytvořit v muzeích inkluzivní prostředí, které reflektuje potřeby a požadavky všech skupin návštěvníků.

Metodiku Restitution and Repatriation: A Practical Guide for Museums in England zveřejnila anglická pobočka britské organizace Arts Council v srpnu 2022. Metodika nabízí praktický návod na výzkum provenience sbírkových předmětů a následný proces vrácení předmětu původním majitelům nebo jeho označení v expozici. Metodika se věnuje etickým, právním nebo administrativním aspektům repatriačního a restitučního procesu a ačkoliv je určena prostředí anglických a britských muzeí, může posloužit i jako mezinárodní inspirace.

Organizace EuroClio zas na svém webovém portálu nabízí rady, jak během školní výuky dějepisu nebo edukačních programů na historická témata aktivně odstraňovat stereotypy a předsudky vůči menšinám. Metodický materiál Challenging Stereotypes and Preconceptions in History: How to recognize and dismantle them obsahuje praktické rady na rozvoj empatie a porozumění u publika jakéhokoliv věku.

Muzejní asociace Britské Kolumbie (Kanada) v rámci projektu Queer(y)ing Museums představila soubor metodických pokynů k vytvoření muzejního prostředí inkluzivního k sexuálním a genderovým menšinám. Sekce Gender and Sexuality Inclusion Toolkit for Museums, Heritage and Cultural Institutions obsahuje rady týkající se prostor muzea, pojmů použitých v textech nebo narativů ve výstavách a expozicích. Na metodiku navazuje stejnojmenný podcast.

Celý článek zde.

Zdroj: heritagetribune.eu