Publikováno: 10. 7. 2023

Toolkit for ethical transfer, reuse and disposal

Museums Associations vydala metodiku zaměřenou na etický přesun, znovuvyužití a odpis sbírkových předmětů.

Toolkit for ethical transfer, reuse and disposal

Metodika Asociace muzeí Spojeného království má muzeím pomoci zajistit, aby jejich sbírky byly dobře a udržitelně spravovány, aktivně využívány a aby se vyřazování předmětů stalo běžnou součástí správy sbírek.

Je tomu už 20 let, co National Museums Directors Council, nezávislá nevládní organizace sdružující muzea za účelem vzájemné spolupráce a řešení společenských témat, vydala zprávu s výstižným titulem Příliš mnoho věcí (Too Much Stuff). Už před 15 lety Nic Merriman, ředitel Horniman Museum and Gardens v jižním Londýně, varoval, že se muzea chovají ve vztahu k muzejním sbírkám neudržitelně. Navzdory širokému přijetí potřeby odpisu sbírkových předmětů, muzea pokračují v rozšířování svých sbírek, čímž však ohrožují dlouhodobou udržitelnost chodu své instituce.

Etický transfer, vyřazování a znovuvyužití exponátů jsou každodenní a nezbytnou součástí udržitelného přístupu ke správě sbírek. Museum musí přispět k řešení klimatické krize ve prospěch společnosti prostřednictvím udržitelné správy sbých sbírek. Muzejní depozitáře mohou mít značné množství předmětů, které mají nízkou kulturní nebo výzkumnou hodnotu, ty je potřeba nejprve identifikovat a posléze zahájit proces jejich vyřazení.

Off the Shelf: a toolkit for ethical transfer, reuse and disposal (pdf, 30 s., anglický jazyk)