Publikováno: 10. 11. 2023

Světová muzea reagují na konflikt v Izraeli

Konflikt v Izraeli a Palestině má dopad na místní muzea a památky, svůj postoj vyjádřují světové kulturní a památkové instituce.

Světová muzea reagují na konflikt v Izraeli

Světová muzea a památkové instituce veřejně reagují na stupňující se násilí v konfliktu probíhajícím v Izraelu a Palestině a vzniklou humanitární krizi. Řada organizací již vydala prohlášení k podpoře Izraele nebo Palestiny, nebo obecně k zastavení bojů. Ve svém prohlášení z 25. října Mezinárodní rada muzeí ICOM vyjádřila "své hluboké znepokojení nad současným násilím postihujícím izraelské a palestinské civilisty a (...) politování nad významnými humanitárními důsledky, které měl konflikt v posledních týdnech." ICOM varoval také před potenciálním nárůstem pašování a ničení kulturních statků v důsledku konfliktu v postiženém regionu.

Dne 21. října, předtím, než ICOM zveřejnil své prohlášení, správní rada ICOM Izrael a ředitelé izraelských muzeí zveřejnili dopis, v němž naléhali na organizaci, aby zaujala „jasný postoj“ ve vztahu k masakru ze 7. října.

Kulturní instituce v arabských zemích vyjádřily svou podporu Gaze. Sharjah Art Foundation ve Spojených arabských emirátech napsala: "Vyjádřujeme solidaritu s Palestinci tváří v tvář zničující genocidě obyvatel Gazy a pokračující nezákonné izraelské okupaci. Budeme i nadále používat naše platformy k tomu, abychom prezentovali palestinský pohled a zkušenosti s kolonialismem osadníků“.

Ve stejném týdnu více než 2 000 umělců a profesionálů z kreativních průmyslů podepsalo otevřený dopis požadující okamžité příměří, v němž izraelské bombardování Gazy označili za „kolektivní trest v nepředstavitelném rozsahu“.

Arabský výbor ICOM potvrdil, že dvě důležitá muzea v Gaze, Kulturní muzeum v Al Qarara a Muzeum v Rafah, byla zcela zničena izraelskými nálety. Mezi další muzea v Gaze patří Qasr al-Basha (Pašovo palácové muzeum), archeologické muzeum Al Mat'haf ve městě Gaza a Nadace Jásira Arafata, v oblasti se nachází také několik významných archeologických nalezišť a památek. Mezinárodní výbor Modrý štít uvádí, že podle zatím neověřených informací došlo k poškození řady dalších památek v oblasti, například mešity ve městě Džabálijá a Kostela svatého Porfyria, nejstaršího křesťanského kostela v Gaze z poloviny 12. století.

Celý článek zde.

Zdroj: museumsassociation.org