Publikováno: 16. 6. 2020

Sochy svržené během britských protestů poputují do muzeí

Britská muzea vidí edukační potenciál soch spjatých s koloniální minulostí.

@museumsassociation.org

O sochy odstraněny z veřejného prostoru během protestů na podporu hnutí Black Lives Matter projevily zájem britská muzea. Jedná se především o sochy rozporuplných historických osobností, spjatých s koloniální minulostí země. První socha spontánně svržena z podstavce připomínala Edwarda Colstona, který použil zisky s obchodu s otroky na charitativní účely a rozvoj svého rodného Bristolu.

Bristolské muzeum nyní plánuje celou výstavu věnovanou jak jeho osobnosti, tak i aktu jejího odstranění, a to za aktivní spolupráce s místní komunitou. Muzeum v tom vidí velkou příležitost otevřít diskuzi vnímání a reflexi minulosti a její vliv na současnou společnost. Stejný postoj zajímají i muzea v dalších městech, kde protesty vyústily v podobné akce.

Toto stanovisko ale nesdílí všichni muzejní pracovníci. Jak se vyjádřila historička Charlotte Lydia Riley, "přestaňte lidem říkat, ať umístí nudné sochy příšerných mužů do muzeí. Muzea je nechtějí!" Kontoverze budí i rozhodnutí sochy na původní místo nevrátit.

Tento způsob spontánního vypořádání se s minulostí a jejím zobrazením ve veřejném prostoru probíhá i v dalších zemích. V USA se jedná o památníky velitelů vojsk Konfederace během občanské války, v Belgii se otevřela diskuze o rozporuplné osobnosti krále Leopolda II. a jeho Královském muzeu pro centrální Afriku.

Celý článek zde.

Zdroj: museumsassociation.org/museums-journal/news/12062020-bristol-museums-colston-statue-display