Publikováno: 22. 1. 2021

"Smyslové dědictví" uzákoněno ve Francii

Kokrhání kohouta nebo zápach hnoje jsou nyní chráněny jako nehmotné kulturní dědictví.

Francouzská vláda uzákonila ochranu pro samostatnou kategorii "smyslového dědictví" s návazností na tradiční venkovský způsob života. Toto rozhodnutí vzniklo v souvislosti se sporem o hlasité kokrhání kohouta v západofrancouzské vesnici Île d’Oléron. Kokrhání kohouta, stejně jako zápach související s chovem dobytka, cvrlikání cvrčkú nebo zvuk motoru traktoru byly vyhlášeny za neoddělitelnou součást tradičního způsobu života na venkově a chráněny v podobné kategorii jako nehmotné kulturní dědictví.

Francouzská vláda si slibuje nejen zvýšení povědomí a edukace ohledně tradic venkovských regionů, ale také omezení častých konfliktů mezi původními obyvateli těchto oblastí a novousedlíky.

Celý článek zde.

Zdroj: theguardian.com