Publikováno: 18. 5. 2023

Sbírka Inklúzie ve Slovenském národním muzeu

Cílem sbírky Inklúzie je pokrýt dosud marginalizované okruhy společensko-kulturního vývoje na Slovensku, včetně LGBT+ komunity.

Sbírka Inklúzie ve Slovenském národním muzeu

Slovenské národní muzeum - Historické muzeum letos zřídilo sbírku Inklúzie a novou pop-up výstavou ve 3. patře Bratislavského hradu prezentuje první předměty z ní.

Cílem sbírky Inklúzie, kterou SNM - Historické muzeum s podporou Ministerstva kultury SR založilo, je pokrýt dosud marginalizované okruhy společensko-kulturního vývoje na Slovensku týkající se komunit, hnutí a subkultur formujících se na Slovensku. Prioritně je zaměřena na období od 19. století až po současnost.

První předměty do nově vzniklé sbírky daroval Roman Samotný, majitele kavárny Teplárna na Zámecké ulici. Právě tento podnik se 12. října 2022 stal terčem teroristického útoku, při kterém zahynuli dva mladí lidé - Matúš Horváth a Juraj Vankulič.

Na výstavě pořádané u příležitosti Mezinárodního dne boje proti homofobii, bifobii a transfobii, který se každoročně slaví 17. května,  naleznete například tyto předměty:

• Přestřelená tabule, která stála v den tragického útoku před podnikem, s nápisem "Hetero friendly", který napsal Matúš Horváth, jedna z obětí útoku.
  • Kšiltovka s umělými květinami a perlami, kterou nosil Juraj Vankulič i během Duhového pridu 2022 v Bratislavě. Juraj Vankulič byl nebinární osobou a byl obětí útoku na Zámecké ulici.
  • Nápojový lístek z Teplárny, vytvořený Romanem Samotným, s nápisem "Pojď žít. Nech žít.",
  • Banery s designem České Teplárny, které byly vyvěšeny na budově Ministerstva kultury SR.
  • Duhová zástava z průčelí sídelní budovy Slovenského národního muzea na Vajanského nábřeží.

Výstavu můžete navštívit od 17. května do 22. května 2023  ve 3. patře Bratislavského hradu.

Více informací zde.

Zdroj: snm.sk