Publikováno: 14. 4. 2020

Repatriace se týkají i přírodovědních sbírek

Evropská muzea čelí tlaku na návrat fosilií do zemí jejich původu.

@sciencemag.org

V posledních letech čelí evropská a americká muzea požadavkům na návrat kulturně nebo historicky významných objektů, získaných během koloniálních dob, do zemí jejich původu. Mezi nejznámější repatriační požadavky ve středu zájmu médií patří beninské bronzy získány během dobývání západního pobřeží Afriky nebo Parthenonské mramory vystaveny v Britském muzeu.

Nově se ale pozornost obrací také k přírodovědným sbírkám. Asijské, africké nebo jihoamerické země se dožadují návratu významných fosilií, kosterních pozůstatků nebo minerálů, nyní ve sbírkách britských nebo německých muzeí.

Celý článek zde.

Zdroj: sciencemag.org/news/2019/03/countries-demand-their-fossils-back-forcing-natural-history-museums-confront-their-past