Publikováno: 29. 6. 2021

Příběhy z dějin otroctví virtuálně

Nizozemské muzeum se multimediální výstavou snaží poukázat na stinné stránky národních dějin.

@rijksmuseum.nl

Nizozemská muzea se v posledních letech nestraní projektů, ve kterých poukazují na stinné stránky dějin své země. Amsterdamské Rijksmuseum zpřístupnilo online multimediální prvky z připravované výstavy Slavery. Výstavní projekt se věnuje kontroverznímu tématu otroctví a obchodování s lidmi, které stálo v pozadí nizozemského hospodářského a kulturního rozkvětu v období 16. a 17. století. Videa jsou zpracovány formou konkrétních a skutečných osobních příběhů zotročených lidí z koloniálních oblastí.

Na výstavě budou pak kromě audiovizuálního obsahu ke shlédnutí exponáty přímo související s příběhem nizozemského otroctví, jako předměty, které byli otroci nuceni nosit, nebo umělecká díla vyobrazující život na plantážích.

Videa z výstavy Slavery zde.

Více informací zde nebo na webových stránkách muzea.

Zdroj: cemsbrno.org