Kde leží hranice ve vztahu soukromých sběratelů a veřejných institucí?
Tématem nového čísla časopisu QARTAL je místo etiky v v umění a galerijní praxi.
Úvodní stránka / Aktuality / Sociální oblast / Pražská galerie si odmítá půjčit dílo od šéfa exekutorů
Rozhodnutí nezapůjčit si Kinterovo dílo vysvětluje galerie etickými důvody.
Galerie hlavního města Prahy sice plánuje otevření výstavy Heroin Crystal. Generace devadesátých let v GHMP až na polovinu letošního dubna, pozornost ale výstava vzbudila už nyní. Na výstavě bude totiž chybět známá instalace Plumbař od Krištofa Kintery. Podle ředitelky galerie Magdaleny Juříkové je problémem minulost jejího současného majitele, Roberta Runtáka, který je majitelem olomoucké galerie moderního umění Telegraph a od roku 2001 působí jako ředitel exekutorského úřadu v Přerově.
Jak argumentuje Juříková: "Obávám se, že financování jeho sbírky by mohlo pocházet z této činnosti. Je to samozřejmě činnost zcela legální, nicméně některé její neblahé dopady na společnost se nedávno i parlament rozhodl zmírnit v takzvaném milostivém létu, aby tak novelou občanského soudního a exekučního řádu pomohl nejzranitelnějším skupinám lidí z nezvladatelných dluhů." Ředitelka již před třemi lety nedoporučila zápůjčku díla ve vlastnictví Rutnáka pro účely jiného výstavního projektu galerie.
Situace nyní vyvolala živou debatu v kruzích umělců i kurátorů nebo managementu galerií. Podobné diskuse se vedou v posledních letech i v zahraničí - ať už je to otázka sponzorství galerií společnostmi zabývajícími se fosilními palivy nebo výrobou návykových látek, nebo zápůjčky děl eticky nebo právně kontroverzní provenience.
Samotný Kintera se vyjádřil, že v zápůjčce nespatřuje etický problém a je mu líto, že na výstavě bude chybět jeho instalace.
Celý článek zde.
Zdroj: aktualne.cz
Tématem nového čísla časopisu QARTAL je místo etiky v v umění a galerijní praxi.