Publikováno: 8. 10. 2024

Parent-Friendly Culture: Symposium přístupnosti

Na začátku října proběhlo třídenní symposium přístupnosti reflektující kulturní provoz otevřený rodičům, dětem, ale i těm, kteří rodičovskou zkušenost nemají.

Parent-Friendly Culture: Symposium přístupnosti

Symposium přístupnosti vychází z projektu Parent-Friendly Culture a dlouhodobé snahy Studia ALTA o inkluzivní kulturu, která bere v úvahu různé potřeby návštěvníků. Pro někoho může být překážkou k návštěvě kulturní události absence bezbariérového vstupu nebo výše vstupenky. Stejně tak ale mohou být problémem specifické potřeby rodičů s malými dětmi, například pozdní začátek představení nebo nemožnost zajistit hlídání. Parent-Friendly Culture se proto snaží odstraňovat bariéry a vytvářet prostředí, které zohledňuje potřeby rodičů a podporuje jejich účast na kulturních akcích.

Od roku 2023 se Studio ALTA ve spolupráci s umělkyní a aktivistkou Marikou Smrekovou zabývá strategiemi, jak zpřístupnit živé umění pro rodiče malých dětí. Spolu s nimi, v součinnosti s dalšími institucemi a v mezinárodním dialogu se začala zviditelňovat řada bariér zakořeněných do způsobů umělecké práce, společnosti i prezentace současného umění.

Program zahájilo 1. října Veřejné slyšení, pořádané ve spolupráci s Institutem úzkosti, kde své zkušenosti s přístupností kultury pro rodiče představilo 45 hostů a hostek. Druhý den program nabídl odborné přednášky a diskuze zaměřené na konkrétní příklady z České republiky i ze zahraničí, které ukázali, jak se problematika přístupnosti řeší v jiných zemích. Večer uzavřela repríza čerstvě uvedené inscenace Vidět neviditelné, která propojuje různé generace i komunity. Závěrečný den, 3. října, byl věnován praktickým setkáním a sdílení zkušeností formou workshopu a komunitního pikniku.

Více o sympoziu: zde

Zdroj: operaplus.cz; altart.cz