Úvodní stránka / Aktuality / Sociální oblast / Nové muzeum holokaustu v Amsterdamu a nevole příznivců Palestiny
Nové muzeum holokaustu v Amsterdamu a nevole příznivců Palestiny
Ve stínu protestů proti izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy bylo v Amsterdamu otevřeno Národní muzeum holokaustu.
Slavnostní ceremonie otevření Národního muzea holokaustu se v metropoli zúčastnil král Willem-Alexander i prezident Izraele Jicchak Herzog, proti kterému byla namířena valná část výtek více než 1000 shromážděných demonstrujících. Protestující na náměstí poblíž muzea skandovali „Nikdy více je teď“ a „Okamžité příměří“, přičemž drželi palestinské vlajky a transparenty s nápisy „Židé proti genocidě“. Na jedné z cedulí stálo „Vnuk přeživšího holokaustu říká: Zastavte holokaust v Gaze,“ napsala agentura Reuters.
Skupina na ochranu lidských práv Amnesty International rozmístila v okolí muzea dopravní značky, které měly Herzoga směrovat k několik desítek kilometrů vzdálenému Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu. Soud v lednu nařídil Izraeli, aby se zdržel jakýchkoliv činů, které by mohly spadat pod Úmluvu o genocidě.Muzeum uvedlo, že Herzoga na slavnostní otevření pozvalo ještě předtím, než palestinské radikální hnutí Hamás loni 7. října zaútočilo na izraelské území a následnou ofenzivou Izraele v Pásmu Gazy. Instituce v prohlášení napsala, že uznává, že Herzogova účast vyvolává otázky, zároveň však podle ní reprezentuje nizozemské přeživší holokaustu, kteří emigrovali do Izraele.
Holocaust zůstává jednou z nejtrýznivějších kapitol evropských dějin, zejména v Nizozemsku. Nacisté zde vyhladili tři čtvrtiny židovské populace, tedy 102 000 osob, což byl nejvyšší podíl v západní Evropě. Navzdory této tragické minulosti Nizozemsko na rozdíl od některých svých sousedů dosud nemělo národní muzeum věnované této části své historie. Nové muzeum, které se nachází na místě, odkud bylo kdysi 600 dětí propašováno do bezpečí, si klade za cíl toto historické opomenutí napravit.
Zdroj: ČTK; wn24.cz