Publikováno: 19. 10. 2020

Nizozemská muzea vrátí předměty z území bývalých kolonií

Vládní komise doporučuje muzeím vrátit předměty z koloniálních dob do zemí původu.

Komise, zřízená nizozemským Ministerstvem kultury, vydala doporučení, podle kterého by všechna muzea v zemi měla bezpodmínečně a bez kompenzace vrátit předměty, které byly nabyty během koloniální éry. Nizozemsko v době svého největšího vlivu mělo kolonie v Asii, Africe, Severní i Jižní Americe a v některých z těchto území si udrželo nepřetržitý vliv až čtyři staletí. Řada muzeí v zemi má v současnosti ve svých sbírkách předměty, které byly získány nezákonně, násilně, nebo mají kulturní nebo duchovní význam pro kultury jejich původu. Komise doporučuje mezi předměty určeny k vrácení zahrnout i ty, kterých původ nebo způsob získání není k dohledání, nebo ty, které pocházejí z území jiných evropských koloniálních říší.

K doporučení se již kladně vyjádřilo Rijksmuseum, Tropenmuseum nebo Nizozemské muzeum světových kultur, které již přišlo s vlastní iniciativou vrácení kolem 40 % svých sbírkových předmětů. Nizozemsko tak následuje snahy Německa a Francie o systematické vypořádání se s materiálními pozůstatky své koloniální minulosti.

Zdroj: theartnewspaper.com/news/dutch-committee-recommends-return-of-colonial-era-artefacts; museumsassociation.org/museums-journal/news/2020/10/dutch-government-to-explore-unconditional-return-of-looted-objects/