Publikováno: 22. 6. 2021

Německo otevřelo muzeum nucených odsunů obyvatel

Muzeum a výzkumné centrum se zabývají zejména vysídlením obyvatel německé národnosti po druhé světové válce.

@flucht-vertreibung-versoehnung.de

V Berlíně bylo po více než 13 letech příprav otevřeno Dokumentační centrum vysídlení, vyhoštění a smíření (Dokumentationszentrum Flucht, Vertreibung, Versöhnung). Instituce, která spojuje výzkumné centrum a muzeum, se zaměřuje na téma nucených odsunů a vysídlení etnických, národnostních nebo společenských skupin, se speciálním zaměřením na dějiny odsunů německého obyvatelstva po druhé světové válce. Největší výzvou projektu bylo právě hledání interpretace vysídlení německých etnických skupin, která by zároveň nezlehčovala německou vinu na událostech druhé světové války.

Dokumentační centrum obsahuje kromě výzkumných oddělení, archivu a knihovny také rozsáhlou expozici. Více než 700 sbírkových předmětů, včetně originálních dokumentů a soukromých archivů, ilustruje dějiny nucených odsunů obyvatel ve 20. storočí s přesahem do současnosti.

Webové stránky instituce

Zdroj: euronews.com