Publikováno: 19. 8. 2022

Narativní výstava zobrazující české sociální třídy

Výstavní projekt Kolemjdoucí vychází ze sociologického průzkumu Českého rozhlasu a společnosti STEM nazvaného Rozděleni svobodou (2019).

 

@facebook.com/pomezi

Výstava prezentuje šest zmenšených bytů, které pomyslně reprezentují šest českých sociálních tříd, do kterých rozdělili současnou českou společnost autoři výzkumu z roku 2019, a to podle hmotného zabezpečení, sociálních vazeb či míry kulturního vyžití. Návštěvníci domu v pražském Karlíně tak mohou nahlédnout, jak bydlí druzí, čím se zabývají nebo jak se rozhodují. Je tam byt zdravotnice nebo samoživitelky, které podle sociologů patří k nejohroženějším skupinám, ale také byt finančně dobře zajištěného mladíka, který procestoval celý svět. Co vybrané postavy spojuje je jejich podobný věk, všem je mezi 27 a 30 lety. U vstupu do modelu bytu si návštěvník může nasadit na uši sluchátka a poslouchat v krátké smyčce nahrané různé komentáře o povaze a chování obyvatele bytu.

Pořadatelé označují projekt Kolemjdoucí za takzvaný narativní prostor. Je zinscenovaný tak, aby z něj bylo možné odtušit skryté vyprávění. Návštěvnický zážitek pramení ze zkoumání areálu a objevování indicií typu rozečtených časopisů, konverzací v mobilním telefonu nebo odložených předmětů, jež se postupně skládají v příběh. V každém bytě je možné zjistit, jaké události obyvatele dovedly do současné životní situace, a pochopit, že různá osobní selhání často nemusí být vinou dotyčného. Cílem autorů je přispět ke zvýšení vzájemného porozumění v Česku.

Projekt připravil divadelní spolek Pomezí, který se věnuje divadlu v neobvyklých prostorech, kdy se i divák stává součástí představení.

Brožura Rozděleni svobodou – česká společnost po 30 letech 

Zdroj: pomezi.com; irozhlas.cz; aktualne.cz